Skládání, praní a skladování spacího pytle

Jak prát a skladovat spací pytel?

Správné praní spacího pytle je základní předpoklad pro jeho dlouhou životnost. Ale pozor, pokud jej při čistění nechcete poškodit, je třeba si na určité věci dát pozor. První krok: přečtete si pokyny k údržbě na cedulce spacího pytle! A zbytek už vám poradíme my!

Video: jak vyprat spací pytel

Jak vyčistit spací pytel se syntetickou a s péřovou výplní?

Praní spacího pytle je jednodušší, než by se mohlo zdát. Ať už je výplň syntetická, nebo péřová, můžete jej vyprat v pračce, ovšem pod podmínkou, že buben má objem alespoň 8 kg.

1. Dejte spací pytel do pračky společně s tenisovými míčky.

● Před vložením spacího pytle do bubnu pračky zapněte všechny zipy.

● Do pračky ještě přidejte 2 nebo 3 tři tenisové míčky nebo prací koule.

⚠️ Tenhle krok nepřeskakujte! Tenisové míčky mají při praní naprosto zásadní úlohu, provzdušňují péřovou výplň a zamezují tak tvorbě velkých chomáčů. Pokud má váš spací pytel syntetickou výplň, tak ta se díky tenisovým míčkům vypere opravdu do hloubky. Do pračky dávejte ideálně už lehce opotřebované míčky, abyste po praní neměli na všem spoustu žlutých chloupků.

2. Nastavení praní: prostředek na praní, program, teplota

Pokud máte péřový spací pytel, doporučujeme použít místo klasického prášku speciální prací prostředek bez obsahu mýdla, který peří nepoškodí. U spacích pytlů se syntetickou výplní můžete použít běžný prací prostředek.

Perte na normální program nebo program na jemné prádlo a to max. na 30 °C (studená až vlažná voda). Na odstřeďování pak zvolte co nejnižší otáčky.

➡️ Je možné vyprat péřové spací pytle?

Samozřejmě! Jak již bylo výše řečeno, i péřový spací pytel je možné prát v pračce. Nicméně přestože je dobré spací pytle jednou za čas vyprat, aby se dokonale vyčistily, určitě je neperte po každém použití.

Snažte se spací pytel prát co nejméně často a mezi jednotlivými praními nechávejte dlouhou dobu, zejména u péřových výplní, které na vodu reagují citlivěji než syntetická výplň. Pokud např. víte, že budete spací pytel používat celé léto, snažte se s ním zacházet tak, aby bylo možné jej vyprat až na konci sezóny před uložením na zimu.

Jak spací pytel skládat a ukládat?

💡 A CO TAKOVÁ VLOŽKA DO SPACÍHO PYTLE?

Abyste předešli zašpinění spacího pytle a nemuseli jej tak prát příliš často, můžete si pořídit skvělého parťáka: "vložku do spacího pytle"! Funkci má stejnou jako povlečení: mezi vámi a spacím pytlem vytváří hygienickou bariéru. Stačí ji vložit do spacího pytle a zalézt si dovnitř.

Vložka je velmi lehká a pere se mnohem snadněji než spací pytel, vřele doporučujeme ji používat při kempování i bivakovaní. Vložka nejen, že prodlouží interval pro praní, ale zároveň trochu hřeje a při spánku tak přidá pár stupňů navíc.

👉 Vložku do spacího pytle můžete koupit tady.

skládání, ukládání, praní a skladování péřového spacího pytle

💡 PRACHOVÉ NEBO DRANÉ?

Péřové pytle nejčastěji obsahují směs draného a prachového peří. Procentuální zastoupení obou druhů ve výplni najdete u informací o materiálech spacího pytle. Např. označení "90/10" znamená, že výplň obsahuje 90 % prachového a 10 % draného peří.

Proč tato směs? Každý typ má své výhody: prachové peří je lehounké a dodává spacímu pytli plnivost, drané zase lépe drží tvar. Spací pytle s vatovou výplní mají výplň ze syntetických vláken.

➡️ Lze spací pytel čistit chemicky v čistírně?

Principem chemického čistění je čistění na sucho. Tato technika ale není vůbec uzpůsobená potřebám spacích pytlů a může je poškodit. Takže i když je to lákavé, prostě spací pytel odnést do čistírny a mít hotovo, chemickému čistění se určitě vyhněte! Raději spací pytel vyperte u sebe doma v pračce.

Jak spací pytel sušit?

Po vytažení z pračky je samozřejmě nutné spací pytel správně usušit. Nejlepší je, pokud máte tu možnost, jej sušit v sušičce. Vezměte míčky nebo koule, které jste použili už při praní, dejte je do sušičky společně se spacím pytlem a zvolte program s co nejnižší teplotou. Díky tenisovým míčkům budou spací pytle opravdu nadýchané. Pokud je spací pytel po prvním sušícím cyklu ještě navlhlý, spusťte program znovu (klidně i dvakrát), spací pytel musíte vytáhnout dokonale suchý.

Nemáte sušičku? Nevadí, existuje i jiný způsob. Rozložte spací pytel na sušák a nechte schnout při pokojové teplotě. Tenisové míčky musíte v tomto případě musíte nahradit vy! Spací pytel během sušení pravidelně protřepávejte, aby se od sebe jednotlivá peříčka oddělila a vytvořila rovnoměrnou vrstvu po celém spacím pytli. Cítíte, že ve výplni jsou ještě nějaké chuchvalce peří? Pak ještě není výplň úplně suchá, ještě počkejte.

Jak spací pytel skládat a ukládat?

Spací pytel je vypraný, čas jej složit a uskladnit, než jej budete potřebovat na další dobrodružství. Na značce tady vůbec nezáleží, jakýkoliv špatně složený spací pytel se během dlouhého skladování může poškodit. Takže abyste si svého spacího pytle mohli užívat co nejdéle, pečlivě dodržujte dvě následující pravidla.

Jak prát a skladovat spací pytel?

1. Napěchujte jej do obalu

Jedním z reflexů při balení spacího pytle může být snaha jej co nejpečlivěji a nejdokonaleji složit do kompresního obalu (všichni jsme to aspoň jednou zkusili). Mysleli jsme to dobře, ale pečlivým skládáním se ničí výplň! Když se spací pytel pořád překládá na stejném místě, výplň v záhybech bude tenčí a tenčí, až nakonec nezvládne účinně izolovat a zadržovat teplo. Ať už máte péřový, nebo vatový spací pytel, výplň se při přehýbání udusá a ztratí své izolační schopnosti.

Takže jak spací pytel do obalu dostat? Tohle vás potěší: spací pytel "napěchujte" do kompresního obalu bez ladu a skladu, vždy začněte od spodní části spacího pytle. Takhle se výplň pokaždé přeloží na jiném místě, čímž se opotřebování výrazně zpomalí a životnost spacího pytle se výrazně prodlouží. Navíc, není třeba si lhát do kapsy, čerstvě po probuzení je tenhle způsob rozhodně menší bolehlav než dokonalé skládání na milimetr přesně ;)

2. Dlouhodobé skladování bez komprese

Pokud máte ve zvyku skladovat spací pytel v kompresním obalu někde na polici, tak to není dobrý nápad. Péřová výplň se dlouhodobým stlačením může poškodit a ztratit plnivost. A vatovým spacím pytlům, přestože nejsou tak křehké jako ty péřové, dlouhodobé skladování ve kompresním obalu také nedělá dobře. Máte dvě možnosti, jak spací pytel skladovat lépe:

- použít skladovací obal, který je mnohem prostornější než ten kompresní;
- pověsit spací pytel na ramínko do skříně, stejně jako oblečení.

👉 Skladovací obal objednávejte zde 

💡 Pokud plánujete bivakování nebo kempování, vyndejte spací pytel několik dní před tím z obalů a nechte jej provětrat na čerstvém vzduchu, zvýší se tím plnivost a schopnost izolace péřové i vatové výplně.

A spací pytel už tedy máme čistý, suchý a uklizený! Pokud jste si spací pytel koupili v Decathlonu a je to model MT 500 nebo MT 900, můžete se o možnostech údržby a oprav poradit přímo u našeho personálu.

Jak prát a skladovat spací pytel?

Potřebujete radu ohledně nějakého výrobku?

"Návod k použití, sestavení, náhradní díly? Přijďte k nám do servisu... Koupili jste si u nás výrobek a potřebujete pomoc?
Veškeré informace najdete na stránkách naší technické podpory!"

Pokud se na vašem spacím pytli objeví díra nebo se zatrhne, použijte samolepící opravné záplaty nebo využijte služeb servisu v prodejnách Decathlon.