Údržba a oprava spacího pytle MT 500

REF: 8576293, 8576591, 8575966, 8556632, 8556634

Spací pytel MT 500: první použití, údržba, opravy

2020

Vlastníte spací pytel MT 500 a máte dotaz ohledně údržby nebo opravy?

Rádi vám poskytneme všechny potřebné informace k tomu, aby vám pytel mohl sloužit co nejdéle.

První použití

Jak spojit a odepnout spací pytel MT 500 s dalším? 

Spací pytle MT 500 můžete spojit k sobě pomocí postranních zipů. Jak to konkrétně provést se můžete podívat ve videu.

Jak spací pytel sbalit do obalu?

Pro životnost spacího pytle a také pro úsporu času, je nejlepším řešením spací pytel jednoduše "napěchovat" do obalu bez ladu a skladu. Rozhodně spací pytel nijak pečlivě neskládejte, a už vůbec ne stále stejným způsobem, tím by se mohl poškodit. Když se totiž bude přehýbat na stále těch stejných místech, vata se v těch místech udusá a ztratí své izolační vlastnosti.

Jak správně zapnout zip na spacím pytli?

Než začneme mluvit o opravách, pojďme si nejprve říct něco o správném používání spacího pytle. Obrací se na nás mnoho zákazníků s tím, že zip na spacím pytli vypadá rozbitý. Přitom nejčastěji problém spočívá v tom, že jezdce zipu nejsou ve správné pozici.

Většinu spacích pytlů Forclaz je možné spojit s dalším. Geniální nápad, který vám na treku umožní sdílet spací pytel s partnerem či partnerkou (samozřejmě s výslovným souhlasem obou stran...). Zipy jsou zcela rozepnuté, dát je k sobě a správně je do sebe zasunout vyžaduje jistou dávku zručnosti.

Ani se zapínáním příliš nespěchejte, aby se do zipu nechytila látka a nemuseli jste používat hrubou sílu.

Samozřejmě se může i stát, že se zipy rozbijí: pokud se tak stane, doporučujeme spací pytel donést do některé z našich prodejen nebo oslovit šikovnou švadlenu, která vám zip vymění.

Správné zapínání zipů

Co je to komfortní teplota?

Na všech našich spacích pytlech jsou uváděny komfortní teploty zjištěné testováním nezávislé laboratoře (AITEX) dne evropské normy ISO 23537-1 z 21. 1. 2017. Komfortní teplota je spodní hranice, při které je uvolněné tělo člověka v celkové tepelné rovnováze, tzn. že člověku není ani moc horko, ani moc zima.

Co je to limitní teplota?

Limitní teplota je teplota, při které je člověk stočený do klubíčka ve spacím pytli v celkové tepelné rovnováze a není mu ani zima, ani horko.

Malý tip:
Doporučujeme používat izolující podložky/karimatky, které tepelný komfort při spaní na zemi optimalizují.

Jak ve spacím pytli zůstat v teple? 

Komfortní teplota spacích pytlů se určuje předepsanými testy normovanými EU. Každý člověk však teplotu a pocit chladu vnímá individuálně, celkový tepelný komfort také ovlivňují klimatické podmínky. 
Přečtěte si naše tipy, jak si při bivakování v noci užívat optimální tepelný komfort.

Jak se při spaní pod širákem chránit před vlhkostí? 

Spát pod širákem a přitom neprovlhnout rozhodně není scifi, stačí použít nepromokavý bivakovací vak. Bivakovací vak, nazývaný také "bivy bag", je ochranný obal o trochu větší, než je váš spací pytel. Stačí si do něj vlézt i se spacím pytlem, příp. klidně i karimatkou, aby se nepoškodila.
Je to skvělý způsob, jak jednak chránit své vybavení před poškozením, ale také skvělý způsob, jak chránit sebe před nepříznivým počasím.
Umožňuje vám spát pod širákem, příp. pod tarpem, zcela bez obav z vlhkosti.

Ztratil/a jsem (kompresní) obal na spací pytel

Může se stát, že ztratíte kompresní obal spacího pytle, nebo i obal na skladování. Nepanikařte, na webu Decathlonu si můžete pořídit nový.

Spací pytel Forclaz MT 500

Údržba spacího pytle MT 500

Praní spacího pytle

Jak prát spací pytel krok za krokem:
- Dejte spací pytel do bubnu pračky a přidejte speciální prací prostředek .

- Přidejte do bubnu dva nebo tři tenisové míčky (úplně nové, nebo staré, ale vydrhnuté savem). Díky míčkům se spací pytel lépe vypere, aniž by se poškodil.

- Spusťte program na 30 °C, ale vypněte odstřeďování.

- Spací pytel nechte volně uschnout.

Skladování spacího pytle

Tato rada platí pro všechny druhy a typy spacích pytlů: nejlepší je spací pytel skladovat mimo kompresní obal.
Když zůstane spací pytel dlouho napěchovaný v kompresním obalu, existuje riziko, že se poškodí vatová výplň, resp. ztratí svoji nadýchanost. Přestože vatové spací pytle jsou k tomuto poškození méně náchylné, než péřové spací pytle, ani vatové výplni dlouhé stlačení neprospívá.

Máte dvě možnosti:
- používat obal na skladování, který je prostornější než kompresní obal a spací pytel v něm není tak napěchovaný,
- pověsit spací pytel na ramínko, stejně jako třeba kalhoty.

Jak obnovit vodoodpudivost spacího pytle

Vlivem používání může původní vodoodpudivá úprava postupně slábnout. Vodoodpudivost ale snadno obnovíte tekutou impregnací.

Jak si svépomocí opravit natržení či díru ve spacím pytli

Může se stát, že se spací pytel někde nedopatřením natrhne. Důležité je poškození co nejrychleji zacelit pomocí samolepicí záplaty, aby nedošlo ke zhoršení izolačních vlastností spacího pytle.

Opravování poškozených věcí má také pozitivní vliv na životní prostředí, neboť tím prodlužujeme životnost výrobku.
Natržení si také můžete nechat opravit v servisech Decathlon. Odkaz na službu, kterou si můžete objednat, najdete níže.
Poznámka: služba nemusí být dostupná ve všech prodejnách. V tom případě bude výrobek odeslán do jiného servisu a doba opravy se tak znatelně prodlouží.

> V našich servisech aplikujeme záplaty tepelným lepením.To zaručuje kvalitní opravu, která výrazně prodlouží životnost výrobku a na výrobek se i poté dále vztahuje záruka.Pokud se rozhodnete výrobek opravit sami, o záruku tím přijdete.

Lepení záplaty - servis Decathlon

Natržení či díru ve spacím pytli si opravím svépomocí

Při treku se prostě může stát, že se spací pytel někde natrhne. Dobrou zprávou ale je, že to jde opravit! Aby se natržení nezvětšovalo a syntetická vlákna se nezačala dostávat ven, můžete spací pytel buď zašít, nebo použít samolepicí záplatu.

- Chcete, aby oprava byla skoro neviditelná, nebo dokonce hezká?
Pokud není látka příliš tenká, umíte šít a troufnete si na to, můžete díru ve spacáku zašít ručně.
Při šití ale pozor na to, abyste nepropíchli protější stranu spacího pytle. I když by dírka byla malá, vytvořil by se tzv. termický most, který by výrazně snížil tepelně izolační výkon vašeho spacího pytle.

- Nemáte času nazbyt a s jehlou a nití si nerozumíte?
Stačí si pořídit samolepicí záplaty. Z nich vystřihněte obdélník o jeden až dva centimetry přesahující okraj díry, zaoblete rohy, nalepte na čistou bundu a pořádně zatlačte a uhlaďte. A je to! Připraveno na další dobrodružství.