Oprava lyží: jak na to?

Oprava lyží: jak na to?

Tupé hrany, rýhy ve skluznici... každý rok si vaše vybavení ze svahu přinese pár šrámů. Jak jim předcházet a co s nimi, když už se objeví? Přečtěte si naše tipy a doporučení od našich servisních techniků.

Často je na lyžařském či snowboardovém vybavení vidět, že mu chybí pravidelná údržba. Což je škoda, protože správná péče je základní podmínkou pro pohodlnou jízdu. Udržované vybavení má navíc delší životnost. Za nedostatečnou údržbou často stojí jen neznalost toho, jak lyže nebo snowboard fungují. Pojďme se proto společně podívat na to, proč je pravidelná údržba důležitá, a jak na ni!

V čem tedy údržba lyží spočívá?

Přemýšlíte, že zanesete do prodejny Decathlon svoje lyže nebo snowboard na servis, ale o servisu lyží toho moc nevíte a nejste úplně přesvědčeni o tom, že je to opravdu užitečné? Rozhodně neváhejte, pokud jste své lyže do servisu zatím nikdy nedali, uvidíte, že jim servis vdechne nový život. Při předání vybavení vám naši technici poradí a vyberou s vámi vhodnou servisní operaci. Obvykle je ale třeba nabrousit hrany, skluznici a následně navoskovat.

Pokud si rádi děláte věci sami, žádný problém! Většina drobných oprav a stejně tak i údržba není nijak složitá stačí si pořídit alespoň základní vybavení. Pak už se jen stačí podívat na naše videonávody a pustit se do toho.

Přes léto lyže nezapomeňte skladovat na nějakém suchém místě, kde je co nejstálejší teplota. Lyže vám za to poděkují.

Oprava lyží: jak na to?

Která drobná poškození jsou nejčastější?

Nejčastějšími defekty jsou určitě rýhy ve skluznici a tupé hrany

➡️ Hrany lyží a snowboardů jsou tvořeny kovovým profilem vloženým mezi skluznici a bočnici lyže. Jsou důležité pro přilnavost, při obloucích se zarývají se do sněhu a když zastavíme, drží nás, abychom po svahu neujížděli. Když nejsou ostré, nezaříznou se a na sněhu nedrží. S tupými hranami je pohyb po svahu mnohem obtížnější.

➡️ Pokud se rýhy ve skluznici neopraví, budou se pravděpodobně zvětšovat. Opravy skluznice by proto měly být nedílnou součástí servisu lyží.
Drobná poškození jsou daň za terén, po kterém se jezdí. Nezřídka lyžaři či snowboardisté najednou na větev nebo malý kamínek, ať už na sjezdovce nebo ve volném terénu, tím se mohou hrany i skluznice poškodit.

Oprava lyží: jak na to?

Jak zacelit rýhu pomocí svíčky?

Grafitová tyčinka (nebo kofixový drát z materiálu Ptex) je při opravách skluznic opravdu praktický pomocník. Nejde ji ale použít na rýhy, které jsou přímo u hrany. Materiál totiž nepřiléhá ke kovům.

⚒ Budete potřebovat zapalovač a kovovou škrabku.

➡️ Tyčinku nahřejte zapalovačem a nakapejte pár kapek na místa, která chcete zacelit.
➡️ Pak svíčku rychle zchlaďte pomocí kovové škrabky a seškrábejte přebytečný materiál.

Pokud se do toho chcete pustit doma, máme pro vás podrobný návod jak zacházet s kovovou škrabkou!

TIP: Po opravě rýhy je nejlepší celou skluznici zbrousit na profesionálním stroji na servis lyží, možnost opravy svépomocí tedy provádějte jen pokud nemáte jinou možnost.

Oprava lyží: jak na to?

Kdy a jak brousit hrany?

Obecně se doporučuje hrany brousit na začátku a/nebo na konci sezóny, tj. minimálně jednou ročně. Ale mohou se nechat přebrousit kdykoliv, kdy i pouhým okem spatříme nějaké nerovnosti. Ty často vznikají při jízdě na méně kvalitním sněhu (s kamínky nebo jinými nečistotami). Na hranách mohou vzniknout kovové třísky (špony), o které se můžete poranit nebo si roztrhnout rukavice. Navíc to snižuje komfort při jízdě.

Pokud si chcete hrany brousit sami, budete potřebovat speciální vybavení. Zejména speciální brousek a ideálně diamantové planžety na dočištění.
Pokud máte vše potřebné a chcete se do toho pustit, můžete se podívat na náš návod, kde najdete všechny potřebné informace. Při broušení nespěchejte, vyplatí se být precizní.

TIP: Všechno naše vybavení a nářadí na servis lyží najdete zde.

Oprava lyží: jak na to?

Kde nechat navoskovat lyže? Kolik to bude stát?

Pokud skluznice začíná šednout nebo máte pocit, že špatně jede, je nejvyšší čas ji převoskovat. Obecně se dá říct, že pokud jste na svahu jen párkrát za sezonu, stačí skluznici navoskovat jednou nebo dvakrát za sezónu. Voskovat je potřeba nabroušené a vyleštěné skluznice, příp. ty, které vyleštit nepotřebují (nová skluznice, nedávno leštěná). Při jízdě se skluznice tře o sníh, tím vzniká teplo a to pod skluznicí rozpouští sníh na vodu. Dobře navoskovaná skluznice pak dokáže tuto vodu efektivně odvést pryč.

Kvalitnímu odvodu vody výrazně pomáhá struktura skluznice (pravidelný jemný vzor rýh), která se obnovuje kamenným válcem na profesiálním stroji na servis lyží - struktura skluznice funguje podobně jako vzorek pneumatik - odvádí vodu a lyže tak "neplavou" na vodě. Díky tomu jedou oservisované lyže či snowboard pocitově po sněhu lépe a nelepí se. Pro voskování doporučujeme techniky voskování za tepla. Skluznice se dobře vyživí a navoskování může vydržet i celou sezónu.

💡 Lyže si můžete navoskovat sami, nebo se můžete obrátit na servis na našich prodejnách. Pokud jste zapomněli nechat lyže navoskovat před odjezdem na zimní dovolenou, nezoufejte, lyže vám navoskují v prakticky jakékoliv půjčovně lyží.

V prodejnách, kde je tato služba dostupná, si můžete lyže nechat navoskovat na počkání.

Oprava lyží: jak na to?

Jak na svah připravit nové vybavení?

Lyže se z továrny typicky odváží navoskované, ale většinou technikou voskování za studena. Pokud chcete lyže dokonale připravit na svah, původní vosk stáhněte kartáčem a navoskujte lyže některou z aplikací vosku za tepla.

Kromě každodenní údržby (osušení lyží hadříkem a vyschnutí bot), doporučujeme lyže nebo snowboard leštit a voskovat alespoň jednou či dvakrát ročně. Lyže budou podávat optimální výkon a prodloužíte jim životnost.

Už víte, jak na údržbu lyží či snowboardu. Teď už stačí jen vyrazit na svah a užít si parádní lyžovačku s rodinou či přáteli.

Další tipy, jak se starat o zimní vybavení

údržba snowboardu

Jak navoskovat a nabrousit snowboard?

Údržba snowboardu je klíčová pro udržení skvělého skluzu a pro jeho dlouhou životnost. Pořiďte si sadu na voskování snowboardů a naučte se, jak si prkno dokonale připravit na super sjezd!

Jak prát lyžařské oblečení

Jak vyprat lyžařské kalhoty

Když lyžařská sezóna skončí, je potřeba kalhoty i bundu vyprat! Jak to ale udělat, aby nepřišly o svoje funkční vlastnosti? Máme pro vás několik tipů!

Helmy, brýle a lyže

Jak uložit lyžařské vybavení na konci sezóny

Jak správně uložit a skladovat lyžařské vybavení, když už letošní lyžařské sezóně odzvonilo? Správné skladování vybavení výrazně prodlužuje jeho životnost.