Jak vyprat lyžařské kalhoty

Jak vyprat lyžařské kalhoty

Praní lyžařského oblečení zvyšuje komfort při nošení a pokud budete dodržovat naše doporučení, praním jej nejen nezničíte, ale zároveň pomůžete zachovat i jeho funkční vlastnosti.

1) Praní

Lyžařské kalhoty se vyrábí z funkčních a inteligentních materiálů s různými vlastnosti: prodyšnost, vodoodpudivost, hřejivost... Jejich složení vyžaduje při praní zvýšenou pozornost:

Jak vyprat lyžařské oblečení

1 - Zapněte všechny zipy

Začněte tím, že zapnete všechny zipy, knoflíky a druky, aby se při praní nepoškodily nebo nepoškodily oděv.

2 - Obraťte naruby

Oblečení obraťte a perte naruby, aby se dobře umyla i vnitřní membrána.

3 - Dejte prát, použijte klasický prášek na oblečení

Dejte oblečení do pračky a přidejte dávku klasického prášku na praní. Do bubnu pračky přidejte dva tenisové míčky. Díky tomu zůstane oděv a při praní se tolik nepomačká. Zvolte program pro syntetické materiály a perte na 30°.

4 - Dvakrát vymáchejte

Když pračka dopere, spusťte další máchání, aby se z oblečení dokonale vymyly veškeré zbytky prášku.
Pokud potom bude oblečení nacucané vodou, spusťte klidně další cyklus odstřeďování.

Pozor!!

Nikdy nepoužívejte aviváž. Aviváž zničí nepromokavou membránu.

Jak vyprat lyžařské oblečení

2) Sušení

Velmi důležitý krok, který nešiďte! Pokud oblečení neusušíte správně, mohlo by zplesnivět a začít zapáchat.

Po vytažení z pračky oblečení obraťte zpět lícem vzhůru a rozepněte všechny zipy a druky. Sušte volně rozložené na suchém a dobře větraném místě. Nesušte v blízkosti zdrojů tepla (např. radiátor nebo krb). Oblečení může schnout i několik dní, buďte trpěliví!

Bonus:

Sušička a péřové bundy: péřové bundy je nejvhodnější sušit v sušičce. Bunda se v ní dokonale usuší a zároveň získá zpět svoji nadýchanost. Péřovou bundu dejte do dušičky společně se dvěma tenisovými míčky a zvolte program na jemné prádlo. Aby bunda a výplň dokonale proschly, program spusťte několikrát. Mezi jednotlivými cykly bundu vyndejte a pořádně natřepejte, peří tak bude obzvláště nadýchané.

Tipy od wedze

- Bundu i kalhoty perte co nejméně. Praní urychluje opotřebení funkčních membrán. Jednou nebo dvakrát za sezónu bohatě stačí!

- Aby se oblečení správně vypralo, doporučujeme nechat v pračce hodně místa a nepřeplnit ji.

- Ujistěte se, že při praní dodržíte vše, co je napsáno na štítku s pokyny pro praní.

- Nepromokavost je také možné prodloužit použitím impregnace.

praní spodního oblečení

3) Praní spodního lyžařského oblečení

Funkční spodní oblečení a fleecové mikiny perte v pračce na program na syntetiku a na 30°, použijte klasický prášek na praní.

Sušte volně rozložené/pověšené na suchém a dobře větraném místě. Nesušte v sušičce. Teplo by mohlo poškodit funkční vlastnosti syntetických vláken.

Máme pro vás několik tipů, jak udržet lyžařské oblečení čisté, zachovat jeho funkční vlastnosti co nejdéle a prodloužit jeho životnost.

Jak prát lyžařské rukavice? 

Bonus: jak prát lyžařské rukavice? 

Rukavice při praní také vyžadují speciální pozornost.
V pračce je můžete prát max. na 30°. Nedoporučujeme rukavice sušit v sušičce, obzvláště pokud mají péřovou výplň, mohly by se v nich totiž udělat "chomáčky peří", kterých byste se těžko zbavovali.