Jak správně čistit kolo?

Jak správně čistit kolo?

Zde se dozvíte, jak správně provádět údržbu kola ve 3 krocích: Odmaštění. Čištění. Promazání. Pokud se budete o své kolo správně starat, odměnou vám bude delší životnost jeho dílů a vyhnete se například rezivění řetězu. Zkrátka ušetříte a bude se vám jezdit lépe!

Na této stránce naleznete všechna naše doporučení k čištění kola.
Členové našeho týmu se s vámi podělí o své tipy, jak se o kolo starat, aby vydrželo co nejdéle v bezvadném stavu.

Díky pravidelné a pečlivé údržbě se vyhnete rozbití kola a budete se těšit z příjemné a pohodlné jízdy.
Když se budete o své kolo dobře starat, déle vám vydrží a nebudete muset utrácet za opravy.

Jak správně čistit kolo?

Díky pravidelné údržbě bude vaše kolo v dobrém stavu, bude dobře fungovat a déle vám vydrží.

Když je kolo špinavé po jízdě v deštivém počasí, od prachu nebo jen po několika vyjížďkách, je nezbytné je umýt, aby nedocházelo k předčasnému opotřebení dílů nebo k jejich poškození, a měli jste tak jistotu, že je vaše kolo 100% bezpečné!

Podle toho, jak často a jakým stylem na kole jezdíte, je třeba přizpůsobit četnost údržby, abyste kolo stále udržovali v dobrém stavu.

Vybavení, které budete potřebovat:

> montážní stojan

> odmašťovač nebo rostlinný odmašťovač

> čistící kartáče

> pračka řetězu

> čistič na kolo s rozprašovačem nebo koncentrovaný čistič

> olej na řetěz do každého počasí, olej do suchého počasí nebo univerzální olej ve spreji

Údržba kola ve 3 krocích

Pro správnou údržbu kola doporučujeme postupovat ve 3 krocích: 

1. Odmaštění 
2. Čištění 
3. Promazání

Aby byla práce pohodlnější, nejprve kolo upevněte do servisního stojanu.

Jak správně čistit kolo?

01/ Odmaštění

Odmaštění převodů.

Jak odmastit řetěz kola?

Odmaštění řetězu dosáhnete tak, že nastříkáte odmašťující přípravek na celý řetěz i celé převodové ústrojí. Pomocí speciálního kartáče potom z řetězu i kazety odstraníte všechny nečistoty. V závislosti na celkovém stavu řetězu můžete vyčistit jen nejvíce znečištěná místa.

Můžete také použít pračku na řetěz, v níž s použitím tekutého odmašťovače vyčistíte do hloubky všechny články řetězu. Můžete použít rostlinný odmašťovač: s malým množstvím dosáhnete velkého účinku.

Odmašťovač nechte na řetězu působit několik minut, poté jej opláchněte velkým množstvím vody, aby byl všechen odstraněn. Je možné, že i poté na řetězu nějaké nečistoty zůstanou.

Pokud chcete být pečliví, demontujte řetěz z kola a čistěte ho v oddělené nádobce, kazeta nebo volnoběžka se tak bude čistit lépe.

Nezapomeňte na kladky přehazovačky, kde se usazuje nejvíce špíny.

Při čištění převodového ústrojí nezašpiňte brzdy! Jejich umaštění by mělo vliv na jejich správnou funkci!

Jak správně čistit kolo?

02/ Čištění

Je třeba očistit rám a díly kola.

Po odstranění mastnoty spočívá další krok údržby v čištění dílů: rámu, kol, brzd, řídítek a sedla. Díky pečlivému čištění kola se vyhnete porouchání převodů, ztrátě účinnosti brzd nebo nepříjemným zvukům, které mohou způsobit poškození kola.

Jak kolo čistit?

Rychlý a účinný způsob je použití čisticího spreje na jízdní kola. Stačí jej několikrát stříknout na rám a ostatní části kola a poté houbičkou nebo hadříkem z mikrovlákna odstranit skvrny a nečistoty.

Pro úspornější čistění doporučujeme použití koncentrovaného čističe: plný uzávěr přípravku rozmíchejte v kyblíku s 5 l vody, namočte do něj houbičku (např. japonskou ekologickou houbičku tawashi, kterou je možné prát) a otřete skvrny a nečistoty. Tento přípravek má navíc lešticí složku, takže obnoví přirozený lesk rámu. Nezapomeňte nakonec všechny díla kola pečlivě osušit!

Pokud chcete své kolo vyčistit opravdu důkladně, při mytí na motnážním stojanu si vyndejte kola z rámu - dostanete se tak do špatně přístupných míst a neriskujete tak zamaštění brzdových kotoučů.

Inženýrka Lisa doporučuje k čištění koncentrovaný čistič (vystačí na 12 mytí), který vyčistí všechny díly do hloubky!

Jak správně čistit kolo?

03/ Promazání

Promazání řetězu.

Jakmile je převodové ústrojí odmaštěné a kolo umyté, je třeba promazat řetěz, aby byl chráněný.

Proč je třeba řetěz promazávat?

Díky promazání řetězu se zvyšuje výkonnost kola, protože energie ze šlapajících nohou je účinněji přenášena k zadnímu kolu. Promazání navíc chrání řetěz před korozí a brání nepříjemnému skřípání nebo vrzání řetězu.

Jak se řetěz promazává?

K promazání řetězu stačí nakapat několik kapek oleje na vnitřní stranu řetězu a přitom jej otáčet směrem dozadu: vytvořte si orientační bod (třeba rychlospojku) a ujistěte se, že jste přípravek aplikovali po celé délce řetězu. Pokud raději používáte mazivo ve spreji, stačí je nastříkat na řetěz. Dávejte však pozor, aby se mazivo nedostalo na brzdové kotouče!

François doporučuje teflonový olej,  který se hodí na použití ve vlhku a deštivém počasí.

Nyní je vaše kolo připravené k jízdě, šťastnou cestu!

Pozor, nezapomeňte, že když dojde znovu ke znečištění převodů, je třeba začít celý proces od začátku, tzn. nejprve je odmastit a poté vyčistit, aby se nečistoty a prach nelepily na promazané díly.

Jak správně čistit kolo?

Video

Nakonec pro vás máme video, jak má správná údržba vypadat.

Jak správně čistit kolo?

A jak je to s elektrokoly?

Je to stejné! Je však třeba dávat pozor na několik věcí:

za prvé, nikdy nemyjte kolo vysokotlakým proudem vody! Hrozí nejen zanesení ložisek a ostatních mechanických částí kola, ale také poškození těsnění na konektorech motoru nebo baterie.

Mytí elektrokola je velmi jednoduché: baterii nechte na kole, protože tak chrání konektory, aplikujte na kolo čisticí prostředek, otřete je houbou nebo hadříkem a pak je opláchněte. Některá elektrokola mají na krytu motoru malý otvor pro odvod vody. Před mytím nezapomeňte zkontrolovat, zda je průchozí. Aby nedošlo k poškození baterie, nechte kolo uschnout volně na vzduchu nebo je ofoukejte kompresorem (ale nepřehánějte to), s koly položenými na zemi a mimo dosah slunce.

Jak správně čistit kolo?

... A opravy

Podívejte se na naše stránky technické podpory.

Naleznete tam všechna naše doporučení, tutoriály a náhradní díly k údržbě a opravám vašeho kola.

Jak správně čistit kolo?

Decathlon blog

Chcete se dozvědět více o našich produktech, jejích použití, údržbě a nebo něco o nás? Podívejte se na řadu článků od našich sportovců!