Jak opravit látku stanu

Jak opravit látku stanu

Je váš stan za roky používání poškozený? Objevte všechny naše tipy na prodloužení životnosti vašeho stanu, jak jen to je možné!

Váš stan vás doprovázel na mnoha dobrodružstvích a nyní má mnoho problémů: nepromokavost, protržení nebo díry ve svrchním materiálu nebo ložnici, poškozené nebo zničené stanové pruty? Dáme vám tipy na to, jak prodloužit životnost vašeho stanu. A pokud oprava vypadá příliš složitě, neváhejte a navštivte servis vaší prodejny Decathlon!

Jak opravit látku stanu

Lepidlo na opravu stanové látky je důležité. Musí být vhodné pro daný materiál. Nevhodné lepidlo může způsobit, že se oprava nezdaří. Pokud je váš stan vyroben z polyesteru, je nejjednodušší použít sadu na opravu stanu. Tyto sady se obvykle skládají ze snadno aplikovatelných lepicích záplat.Pokud je trhlina velmi dlouhá, ale úzká, můžete si také koupit roli lepicí pásky. Jednoduše ustřihněte správnou délku a aplikujte ji na trhlinu. K aplikaci budete pravděpodobně potřebovat pomoc dalšího člověka, aby se páska nezmačkala a netvořily se na ní bublinky. Záhybům je třeba se vyhnout, protože by mohly propustit déšť a znemožnit opravu, zejména pokud se jedná o tropiko (vrchní látka stanu).

✂️ Vystřihněte záplatu tak, aby odpovídala tvaru trhliny, přičemž ponechte alespoň 1 cm rezervu na všech stranách, aby díru zcela zakryla. Pásku můžete nalepit i zevnitř jako na videu níže. Pásku můžete nalepit z obou stran, tropiko tak bude odolnější v dešti. Pokud je váš stan z bavlny, můžete využít nažehlovací záplatu, případně díru zašít, pokud je malá.
Oprava tropika stanu páskou za méně než jednu minutu za pomoci našeho videa:

Jak opravit látku stanu

Potřebuje váš stan další opravy?

Jak opravit látku stanu

Jak opravit zip stanu?

Zip, který se nelze zapnout nebo se sám otevírá, musí být opraven dřív, než vyrazíte bivakovat. Někdy nefunkční zip objevíte, až když jdete spát a stan nejde zavřít. Najděte způsob, jak stan zavřít ještě předtím, než půjdete spát.

Každý specialista vám řekne: oprava zipu je často komplikovaná. Pokud nechcete plýtvat svým časem, přijďte do servisu prodejny Decathlon a zeptejte se na opravu.

Oprava zipu se liší, pokud jde o samotný jezdec nebo poškozený zub zipu.
Výměna jezdce je poměrně snadná. Některé značky nabízí náhradní jezdce, které lze snadno aplikovat potom, co se starý odstraní.
Kompletní výměnu zipu ovšem nechte profesionálům.
Pokud se zip jednoduše nezapíná, můžete použít kartáček a odstranit prach a písek. Několik kapek oleje nebo oleje ze šicího stroje zajistí snadné zapínání zipu.

Jak opravit látku stanu

Jaké další opravy je potřeba provést na stanu: pruty, lanka apod.

Látka není jedinou částí vašeho stanu, která se může poškodit, především, pokud stan používáte pravidelně.

Zlomil se prut, jak ho mohu opravit?

Lepicí páska může být užitečná pro nouzové opravy. Dle závažnosti poškození můžete dvě části prutu slepit dohromady. Jakmile se vrátíte do civilizace, náhradní díly pro prodloužení životnosti vašeho stanu najdete na našem webu.
Zde je video, které vám pomůže prut vyměnit:

V případě bivakovacího nebo kempingového stanu:

Potřebujete vyměnit elastickou gumičku prutu ze skelného vlákna?

Zde je video⤵️

Má váš nafukovací stan propíchnutý nafukovací tubus?

Pokud vlastníte nafukovací stan, výměna nafukovacího prutu bude jiná než u prutu ze skelného vlákna. Nafukovací tubus ale můžete narychlo opravit  záplatami, které se používají na cyklistickou duši. Můžete ale vyměnit celý vnitřní nafukovací tubus stanu. Stan tak bude sloužit mnoho dalších let.

Objevila se trhlina v podlážce stanu?

Podlážka stanu chrání před vlhkostí, která může v noci stoupat ze země. Po několika letech používání stanu se však podlážka může protrhnout. Abyste mohli podlážku opravit, budete ji muset vyčistit, tedy odstranit prach a písek. Nejlepší je opravit trhlinu co nejdříve potom, co ji objevíte, abyste zamezili jejímu zvětšování.
Stejnou pásku, kterou jste opravili tropiko, můžete použít na podlážku. Aplikace z obou stran podlážky je nejlepším způsobem, aby oprava vydržela. Můžete také investovat do nepromokavé podlážky, kterou umístíte pod podlážku samotného stanu. Omezíte tím tak abrazi a ochráníte vnikání vody v případě deště.

💡Věděli jste, že?

Stany Decathlon jsou nyní 100% opravitelné. Týmy se zaměřily na opravitelnost a nyní lze opravit všechny části stanu, a to buď doma, nebo v servisu. Dostupnost náhradních dílů byla rozšířena a všichni zákazníci k nim mají přístup. Pokud nemůžete najít to, co potřebujete, servisy prodejen Decathlon vám pomohou se vším, co se týče oprav.

Doufám, že jsem zodpověděl všechny vaše otázky týkající se opravy stanu, ale pokud máte stále pochybnosti nebo potřebu, servisy v prodejnách Decathlon jsou vám k dispozici. Neváhejte a navštivte webovou stránku oprav: na support stránce najdete všechny nabízené opravy a služby. Je možné se domluvit na návštěvě servisu v prodejně nebo si pustit videa a opravu provést sami!