Jak vyměnit zlomený stanový prut?

Jak vyměnit zlomený stanový prut?

Pruty jsou kostrou vašeho stanu: tvoří strukturu a umožňují vám spát ve vypnutém stanu. Pokud se ale prut zlomí, může to být velký problém. Postupujte dle našeho návodu a opravte si prut sami!

Bez prutů nemůžete během kempování nebo bivakování strávit ani jednu noc ve stanu, který je napnutý a stojí vzpřímeně. Když se pruty sestavují, rozloží nebo jsou vystaveny větru, mohou se zlomit. Anebo když na ně omylem stoupnete! Ujišťujeme vás, že oprava stanového prutu není náročná.

Jak vyměnit prut stanu značky Quechua, Forlaz a jiných značek

Před vyhozením stanu a koupením nového, bez ohledu na značku vašeho stanu, doporučujeme nejprve zjistit, která část byla poškozena. Stanové pruty jsou obvykle vyrobeny z hliníku nebo skelného vlákna. Jde o silné materiály, které vyztužují látku a odolávají větru. Puty se skládají z:
- dílů prutu: společně formují celý prut a dávají polokruhový tvar stanu, -
- spojek: nachází se na konci každého segmentu prutu, tyto kruhovité spojky umožňují propojení jednotlivých částí prutu,
- gumičky: prochází celou délkou segmentů prutu, zabraňuje jejich ztracení, když není stan postavený. 

Struktura stanu může být tvořena nafukovacími tubusy. Tento typ prutu šetří čas při montáži a demontáži stanu. U nafukovacího tubusu nebudete hledat segmenty, spojky ani gumičky. Struktura se skládá z jediného tubusu, který tvoří oblouk naplněný vzduchem.

Jak vyměnit zlomený stanový prut

Opravná sada

💡 Nečekejte, až budete muset řešit problém se zlomeným stanovým prutem, abyste si mohli naplánovat jeho výměnu. Doporučujeme vám přibalit si opravnou sadu pokaždé, když vyrážíte kempovat nebo bivakovat. Tímto způsobem můžete stanový prut opravit, aniž byste museli výlet ukončit.

Máte dvě možnosti: koupit si již připravenou opravnou sadu na stanový prut nebo si ji vytvořit.. V případě nafukovacího stanu je potřeba koupit náhradní nafukovací tubus, pokud se rozhodnete pro druhou variantu. Pro další typy prutů přidejte do tašky nebo obalu od stanových kolíků následující:

- 1 nebo 2 segmenty prutů navíc, - 1 nebo 2 spojky navíc, - 1 náhradní gumičku na prut.

Buďte velmi opatrní při výběru správného průměru náhradních dílů.

Oprava stanového prutu ze skelného vlákna nebo hliníku

Když postavíte stan, zjistíte (příliš pozdě), že se segment prutu zlomil na dvě části a nemůžete prut složit. Než začnete uvažovat o tom, že své dobrodružství zkrátíte nebo strávíte noc pod napůl roztaženým stanem, dáme vám naše tipy!

1. Multifunkční páska

Možná v turistickém nebo trekingovém batohu nosíte nějakou multifunkční pásku. Pokud ano, mohlo by to zachránit situaci! Segment v místě zlomu omotejte velkým kusem pásky, abyste ho zafixovali a obnovili jeho rovný povrch.

Pokud vyrážíte kempovat nebo bivakovat, doporučujeme vám mít pásku stále u sebe. Kromě opravy zlomeného prutu může být užitečná i na zacelení spacího pytle, péřové bundy, stanu apod.

2. Opravná objímka

Pokud jste mysleli dopředu, máte s sebou opravnou objímku na opravu stanových prutů. Tento malý kovový díl mohl být dodán se stanem při jeho koupi a je v přepravní tašce.
Nasaďte opravnou objímku na segment v místě zlomení a zajistěte ji multifunkční páskou. Pokud ji nemáte po ruce, zkuste najít něco jiného, čím by šla objímka přichytit k objímce: provázek, kus látky na omotání apod.

Jak vyměnit zlomený stanový prut

3) Cokoliv, co se vám dostane do rukou!

Ačkoliv bez pásky a opravných objímek může být úkol o něco obtížnější, není vše ztraceno. Budete muset být kreativní a improvizovat s tím, co máte v batohu nebo kolem sebe: kovová tyč, tenké větve atd. Až najdete provizorní objímku, umístěte ji kolem zlomeného místa, abyste spojili obě části zlomeného segmentu, a snažte se ji co nejlépe udržet na místě (provázkem, kouskem látky atd.).

Po návratu domů nečekejte s řádnou opravou zlomeného prutu a výměnou vadného segmentu. Můžete si koupit pruty, které lze zkrátit na požadovanou délku, nebo si můžete najít konkrétní model prutu pro váš stan. Chcete-li vyměnit zlomený segment stanového prutu, postupujte podle našeho návodu!

Video "jak zkrátit a vyměnit hliníkový spojovací díl vašeho stanu"

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav prutové konstrukce, abyste předešli problémům. V případě výskytu mikrotrhlin okamžitě vyměňte poškozený segment prutu za nový, než se zcela zlomí. A především se nesnažte segmenty narovnávat, protože se používáním mírně ohýbají. Toto ohnutí je činí méně citlivými a zabraňuje jejich zlomení.

Jak vyměnit elastickou gumičku stanového prutu

Pokud je problém v tom, že je gumička příliš volná a časem se povolila, můžete ji před výměnou zkusit utáhnout.  

Kroky:
➡️ Odeberte konec prutu,
➡️ rozvažte uzel na konci gumičky (aniž byste ji pustili),
➡️ uzel na gumičce posuňte tak, aby se posunul níže a gumička se natáhla.

Pokud je gumička opravdu opotřebovaná nebo porušená, vyměňte ji podle několika kroků!

Jak vyměnit nafukovací tubus nafukovacího stanu?

Pokud se v nafukovacím stanovém tubusu objeví díra, jediným řešením je vyměnit ho za novou. Ukážeme vám to v tomto videu!

Výměna prutu stanu Decathlon 2 Seconds

Pruty  stanu 2 Seconds jsou velmi specifické: tvoří jediný kus, který lze ohnout tak, aby se vešel do obalu na stan. Jde o typ prutu, který umožňuje postavit stan velmi rychle (teoreticky už za 2 vteřiny). I když je takový prut navržen tak, aby při ohýbání neprasknul, někdy tento se tento 2 Seconds prut zlomí. Pro výměnu postupujte dle našeho tutoriálu!

Jak vyměnit zlomený stanový prut

Jak opravit díru ve stanu

Všechny vaše pruty jsou opravené, ale váš stan nebo tropiko jsou roztržené. Čas použít vaši multifunkční pásku! Řekli jsme vám, že ji lze využít v mnoha situacích. Nastříhejte kousky pásky o něco větší, než je velikost otvoru, a přilepte je z obou stran látky, abyste zpevnili poškozené místo a zajistili nepromokavost látky nebo tropika.

Video tutoriál: jak opravit díru v látce stanu

Jak opravit díru v látce stanu

S opraveným stanem můžete opět vyrazit kempovat nebo bivakovat! V případě pochybností, nebo pokud dáváte přednost profesionálnímu servisu při opravě stanu, neváhejte kontaktovat servis vaší prodejny DECATHLON. Záruka vašeho stanu Decathlon může zahrnovat některé z těchto oprav.

Jak (samo)nafukovací matraci čistit?

Jak opravit nafukovací matraci?

Abyste se o svoji kempingovou matraci postarali co nejlépe, ukážeme vám jak ji vyčistit, složit i opravit!