Voskování a broušení lyží

Jak nabrousit hrany?

Naostření hran je rozhodně část údržby, kterou se nevyplatí vynechat. Pojďte se podívat, jak na to.

Koupili jste si lyže z druhé ruky a potřebujete je ošetřit tak, abyste na nich mohli pohodlně jezdit?
Mají za sebou vaše lyže pár sezón a už by si zasloužily trochu té péče?
Pojďte se s námi podívat, jak je nabrousit.

Proč lyže brousit?

Nejprve si ujasněme pojmy. Brousí se hrany lyží. Hrana z jedné strany přiléhá ke spodní straně lyže a z druhé ke skluznici.
Hrany slouží doslova ke krájení sněhu, díky nim na sněhu lyže drží trajektorii a dokážete zastavit. Lyže s tupými nebo poškozenými hranami se velmi špatně ovládají. A jak možná víte z vlastní zkušenosti, poškozená hrana vám může dát pěkně zabrat!

Proto by mělo být broušení hran součástí základní údržby lyží i pro amatérské lyžaře a lyžařky, kteří si chtějí užít co nejpohodlnější jízdu.

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Kdy lyže potřebují nabrousit

Pokud se vám nedaří pořádně zahranit nebo vám třeba chybí rychlost, je nejvyšší čas přebrousit hrany.

Záleží také na tom, jak často lyžujete a jak agresivně jezdíte. Někomu stačí hrany nabrousit jednou za sezónu, někomu třeba i jednou za dvě sezóny.

Potřebuji na údržbu lyží i věci na voskování?

Po nabroušení hran je dobré navoskovat skluznici. Když už máte lyže připravené, je praktické to vzít při jednom. Než se pustíte do broušení připravte si rovnou i věci na voskování.

Možná vám to zabere hodinu nebo dvě, ale lyže pak budou na svah opět perfektně připravené.

Voskování a broušení lyží

Jak naostřit hrany lyží?

Důležité je mít na broušení správné vybavení. Při broušení hran je zásadní úhel, proto důrazně doporučujeme používat speciální brusku na hrany, která úhel pohlídá.

Voskování a broušení lyží

Vybavení na broušení hran lyží

Rukavice. Hrany mohou být sice ze začátku tupé, ale po vašem zásahu budou ostré jak břitva, nezapomeňte si proto chránit ruce.

Obecný seznam pomůcek pro broušení hran. brousek s úhelníkem, brusný kámen (diamantový), pilníky, kartáč, gumičky.

JAK NABROUSIT HRANY LYŽÍ?

👉Začněte přípravou lyží. Ujistěte se, že jsou naprosto suché a rozmyslete si, co vše je potřeba udělat. Pokud se na hranách objeví rez (to se vám nemůže stát, víme, že vy skladujete lyže na suchém místě, ale člověk nikdy neví), přejeďte hrany několikrát kartáčem s kovovými štětinami.

Pokud máte stůl se svěrákem na lyže, bude se vám pracovat mnohem pohodlněji.
Suché a čisté lyže připevněte do svěráku.

👉 Pokud máte brousek na hrany, nastavte na něm požadovaný úhel (nebo můžete použít vodítko pilníku, jestli máte). Pilníkem nebo bruskou co nejplynulejším pohybem přejeďte hrany lyží. Abyste nemuseli hrany přejíždět víckrát, ujistěte se, že se pilník do hrany dobře „zakousl“.

Dávejte pozor na kovové piliny, které se při broušení budou tvořit. Aby z kovové piliny nebyla kovová tříska ve vaší ruce, začistěte nabroušené hrany nerezovým kartáčem.

👉 Teď si vezměte diamantový pilník a vyhlaďte okraje.

Poznámka: praváci a leváci většinou preferují pracovat v opačných směrech. Rozhodně pracujte tak, jak je vám to pohodlnější. 😉

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    Příprava lyží

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    přejeďte ostřičem podél hrany lyže

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    použijte pilník

Broušení hran a voskování, základ správné údržby

Máte nabroušeno? Můžete se pustit do voskování.

K voskování budete potřebovat žehličku na vosk, vosk, plastovou škrabku a bronzový a nylonový kartáč. Na upevnění lyží budete potřebovat stůl a svěrák.

Pokud vás zajímá, jak lyže navoskovat, dozvíte se to zde.

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Kolik stojí broušení na prodejně?

Pokud raději přenecháte údržbu lyží profesionálům, navštivte specializované servisy v prodejnách Decathlon. Lyže dostanou kvalitní péči a vy nebudete muset investovat do vybavení na broušení a voskování. Cenu vám sdělíme po kalkulaci na prodejně, před tím, než servis lyží začne. Kompletní servis lyží např. stojí 599 Kč. Vše záleží na stavu vašich lyží. Pravidelná údržba samozřejmě znamená, že na lyžích není tolik práce. 

Také neváhejte požádat naše servismany o radu ohledně výběru vosku, četnosti údržby nebo jim položit jakýkoliv jiný dotaz týkající se vašeho lyžařského vybavení.

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Teď už víte, v čem spočívá základní údržba sjezdových lyží. Neváhejte se zastavit u nás na prodejně, rádi vám poradíme nebo se o vaše lyže rovnou komplet postaráme, abyste si celou zimu mohli užívat prvotřídní skluz.

Další v kategorii Údržba

Údržba a oprava lyží

SJEZDOVÉ LYŽE, FREERIDE A SKIALPINISTICKÉ LYŽE : upozornění, oprava

Pořídili jste si lyže a chcete se dozvědět, jak je dobře udržovat, opravit a skladovat? Tady najdete všechny informace potřebné k tomu, aby vám lyže sloužily co nejdéle.