Jak navoskovat sjezdové lyže?

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Lyže hůře reagují a máte pocit, jako by na sněhu tak trochu nejely či drhly? Je načase je otočit a podívat se, jestli by skluznice nepotřebovala trochu převoskovat. Poradíme vám, jak na to.

Chcete si lyže navoskovat sami? Výborný nápad! Podělíme se s vámi o všechny naše tipy a triky, aby se dílo podařilo. Pokud si to rozmyslíte, o servis vašeho vybavení se rádi postaráme na prodejnách Decathlon! 

Jak lyže navoskovat svépomocí?

Navoskovat si lyže doma není těžké, stačí si pořídit pár kousků vybavení a zjistit si něco málo o technice.

Vosk se nanáší na tu část lyže, která je v kontaktu se sněhem: skluznici. Hrany bude možná potřeba přebrousit. Pokud je tomu tak, nezapomeňte lyže nabrousit ještě před voskováním. Jsme zastánci voskování za tepla a pomocí žehličky na vosk. 😉

Co je třeba udělat před voskováním?

Skluznice lyží dostávají pořádně zabrat. Kamínky, prach, nečistoty a zbytky vosku... to vše se na vaší skluznici může podepsat a uchytit.
Čištění je proto při voskování první a zcela zásadní krok. Nečistot je potřeba se zbavit, jinak si je zatavíte do skluznice.

Doporučujeme skluznici přejet utěrkou zachycující prach a následně na skluznici použít odstraňovač vosku.

Jak navoskovat sjezdové lyže?
Jak navoskovat sjezdové lyže?

Co k voskování budete potřebovat?

K voskování budete potřebovat žehličku na vosk, vosk, plastovou škrabku a měděný nebo nylonový kartáč

Na zafixování lyží budete potřebovat stůl a svěrák.

Jednotlivé kroky voskování sjezdových lyží

👉 Nahřejte žehličku.

👉 Přejeďte žehličkou po skluznici jedné lyže po směru jízdy (od špičky k patce). Teplo ze žehličky materiál skluznice roztáhne a vosk do něj lépe pronikne.

👉 Přiložte vosk na žehličku. Vosk začne tát a odkapávat. Tímto způsobem potřísněte celou skluznici, ideálně v pravidelných odstupech. Mezi jednotlivými kapkami můžete nechat poměrně velkou mezeru. Vosku není potřeba mnoho.

👉 Teď vezměte žehličku a vosk rovnoměrně roztáhněte po skluznici a zažehlete jej (pořád po směru jízdy). Stejně jako u žehlení oblečení, ani tady nenechávejte žehličku dlouho stát na jenom místě. Tím byste mohli skluznici poškodit.

👉 Teď můžete stejný postup zopakovat u druhé lyže. Když budete mít obě hotové, nechte vosk pořádně zaschnout ideálně v pokojové teplotě.
Běžte si třeba zaběhat nebo si otevřete knížku, vosk bude na zaschnutí potřebovat minimálně 30 minut.

👉 Po zaschnutí vosku můžete přejít k dalšímu kroku: seškrábání přebytečného vosku. Pak skluznici, stále po směru jízdy, vykartáčujte, aby se ve vosku udělaly drobné podélné drážky, které vám zajistí optimální skluz.

No a je to! Lyže jsou navoskované.

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    Nahřejte žehličku a přejeďte s ní po skluznici lyže.

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    👉 Přiložte vosk na žehličku. Vosk začne tát a odkapávat.

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    Rozetřete vosk po celé skluznici

  • Jak navoskovat sjezdové lyže?

    Přebytečný vosk seškrábejte pomocí škrabky

Jak se pozná, že lyže potřebují navoskovat?

Časté voskování pomůže udržet skluznici ve skvělém stavu po delší dobu.

Při zvažování, jestli už je třeba lyže navoskovat, je nejdůležitějším kritériem váš pocit z jízdy.

Pokud je skluznice šedivá, znamená to, že je suchá a je třeba ji navoskovat co nejrychleji, protože už teď je lehce pozdě.

Závodní lyžaři a vyznavači freeride si lyže voskují před téměř každou výpravou na svah!
Nemusíte být až tak důkladní, ale myslete na to, že skluznici je během sezóny třeba převoskovat minimálně jednou. Lyže to chrání před poškozením, ale jízdu si také mnohem více užijete!

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Jaký zvolit vosk?

Pokud se voskování zhostíte sami, budete si také muset vybrat vosk. Protože na výběr je jich hodně! Na hloubkovou údržbu skluznic doporučujeme aplikaci vosku za tepla, proto se tu nebudeme věnovat voskování za studena (tekuté vosky, tvrdé vosky). Metody voskování za studena jsou sice praktické na rychlé dovoskování a nemusíte vybalovat veškeré vybavení, ale jsou mnohem méně účinné a také na skluznici vydrží jen krátce.

Vosk vybírejte podle toho, v jakých podmínkách budete lyžovat.

➡️ Pokud se chystáte na jarní lyžování, zvolte žlutý vosk, je vhodný do vysokých teplot.

➡️ Pokud mrzne až praští, budete lyžovat na o poznání studenějším podkladu. Zde doporučujeme zvolit modrý vosk (vhodný do teplot pod -12 °C).

➡️ Při teplotách mezi -15 a -5 vyberte červený vosk.

➡️ Pokud chcete vosk, který se přizpůsobí každé situaci, pak sáhněte po univerzálním vosku.

Jak navoskovat sjezdové lyže?

Další tipy pro úspěšné navoskování lyží

A co klasická žehlička, ano nebo ne? Když není zbytí, můžete místo žehličky na vosk použít klasickou žehličku nastavenou na nejnižší teplotu. Ale pozor, žehličku už pak nepůjde použít na nic jiného než na vosk! Tento tip je spíš pro ty, co jsou na voskování lyží a snowboardů už zvyklí.

Jak často je lyže potřeba voskovat? To záleží jednak na vašich osobních preferencích a také na tom, jak často jezdíte. Někdo lyže nechá automaticky navoskovat na začátku sezóny. Někdo si klidně počká, dokud necítí, že už je převoskování třeba. Jedno je jisté: pokud lyžujete často, jedno voskování je nezbytné minimum.

Mohu použít stejný vosk na sjezdové i běžecké lyže? Pokud máte i běžecké lyže a chtěli byste si pořídit vosk, který by šel použít na oboje, vše potřebné se dozvíte v článku o údržbě klasických běžeckých lyží.

Kolik stojí voskování v servisu na prodejně Decathlon?

Pokud nemáte čas nebo chuť se do voskování pustit sami, můžete lyže donést k nám do servisu na některé z prodejen Decathlon. Můžete si lyže jen nechat převoskovat, nebo jim nechat udělat kompletní servis, to je jen na vás. Ceny začínaní na 199 Kč. Vyplácí se myslet na údržbu lyží trochu s předstihem, servisy mají hned s prvním sněhem opravdu napilno.

Některé prodejny nabízí i kurzy, ve kterých se můžete voskování naučit nebo minimálně zjistit, jestli by vás to bavilo dělat doma.

S čerstvým voskem to bude na svahu zase fičák! 
Může se stát, že první jízda nebude tak rychlá a plynulá, ale až si vosk sedne a ojede se svrchní vrstva, lyže pojedou jak nové. Někoho to může překvapit... ale vás už ne! Vy už o tom víte.