Údržba a oprava spacího pytle MT 900

Ref: 8575975, 8575969, 8736672

SPACÍ PYTEL MT 900: první použití, údržba, opravy

2023

Vlastníte spací pytel MT 900 a máte dotaz ohledně údržby nebo opravy?

Rádi vám poskytneme všechny potřebné informace k tomu, aby vám pytel mohl sloužit co nejdéle.

První použití

Co znamená certifikát RDS?

Certifikace RDS nebo Responsible Down Standard zaručuje, že v celém procesu získávání prachového i draného peří byly dodrženy stanovené standardy pro životní podmínky zvířat, zde tedy hus a kachen, a zacházení s nimi.

Respekt vůči zvířatům a dohledatelnost původu peří.

Certifikace RDS
Co znamená CUIN?

Plnivost představuje schopnost tepelné izolace peří, které v sobě "zadržuje" určitý objem vzduchu. Plnivost se vyjadřuje v jednotkách CUIN (z anglického cubic inches per ounce).

Čím je hodnota CUIN vyšší, tím větší má peří plnivost, tím je objemnější, tím více vzduchu v sobě zadrží a tím pádem víc izoluje.

První použití
Proč z péřového spacího pytle občas lezou peříčka? 

Protože je prachové i drané peří extrémně jemné a navíc špičaté, velmi snadno se dostane skrze švy nebo podšívku. Buďte připravení na to, že prachové i drané peří se bude stoprocentně chtít dostat ze spacího pytle pryč. My se s tímto fenoménem snažíme bojovat tím, že používáme co nejpevnější a nejtěsnější švy (testy označené jako downproof, tedy pro peří neproniknutelné).

I tak se ale peří může ze spacího pytle dostat ven, zejména v situacích, kdy je spací pytel přeložený nebo napěchovaný v obalu. Přitom totiž vzniká uvnitř spacího pytle tlak, který napne látku a pokud je pod ní peříčko natočené kolmo k látce, ostrý hrot pírka látku propíchne a dostane se ven. Tomu se bohužel nedá nijak zabránit.

Jak spací pytel sbalit do obalu?

Dobrá zpráva je, že většina spacích pytlů je už navrhována tak, aby se velmi snadno sbalila, už se nemusí pečlivě skládat, aby se do obalu vůbec vešly (ani ty ultra skladné)!
A to obzvláště platí pro péřové spací pytle. Ty do transportního či kompresního obalu vždy jen pěchujte. Pokud byste se snažili je složit vždy stejně, peří se ohne a zlomí. A zlomené pírko je co do izolace méně účinné, než pírko, které si drží původní tvar.

Jak správně zapnout zip na spacím pytli?

Než začneme mluvit o opravách, pojďme si nejprve říct něco o správném používání spacího pytle. Obrací se na nás mnoho zákazníků s tím, že zip na spacím pytli vypadá rozbitý. Přitom nejčastěji problém spočívá v tom, že jezdce zipu nejsou ve správné pozici.

Když jsou zipy zcela rozepnuté, dát je k sobě a správně je do sebe zasunout vyžaduje jistou dávku zručnosti.

Ani se zapínáním příliš nespěchejte, aby se do zipu nechytila látka a nemuseli jste používat hrubou sílu.

Samozřejmě se může i stát, že se zipy rozbijí: pokud se tak stane, doporučujeme spací pytel donést do některé z našich prodejen nebo oslovit šikovnou švadlenu, která vám zip vymění.

Správné zapínání zipů

Co je to komfortní teplota?

Na všech našich spacích pytlech jsou uváděny komfortní teploty zjištěné testováním nezávislé laboratoře (AITEX) dne evropské normy ISO 23537-1 z 21. 1. 2017. Komfortní teplota je spodní hranice, při které je uvolněné tělo člověka v celkové tepelné rovnováze, tzn. že člověku není ani moc horko, ani moc zima.

Co je to limitní teplota?

Limitní teplota je teplota, při které je člověk stočený do klubíčka ve spacím pytli v celkové tepelné rovnováze a není mu ani zima, ani horko.

Malý tip:
Doporučujeme používat izolující podložky/karimatky, které tepelný komfort při spaní na zemi optimalizují.

Jak ve spacím pytli zůstat v teple? 

Komfortní teplota spacích pytlů se určuje předepsanými testy normovanými EU. Každý člověk však teplotu a pocit chladu vnímá individuálně, celkový tepelný komfort také ovlivňují klimatické podmínky.
Přečtěte si naše tipy, jak si při bivakování v noci užívat optimální tepelný komfort.

Jak se při spaní pod širákem chránit před vlhkostí? 

Spát pod širákem a přitom neprovlhnout rozhodně není scifi, stačí použít nepromokavý bivakovací vak. Bivakovací vak, nazývaný také "bivy bag", je ochranný obal o trochu větší, než je váš spací pytel. Stačí si do něj vlézt i se spacím pytlem, příp. klidně i karimatkou, aby se nepoškodila.
Je to skvělý způsob, jak jednak chránit své vybavení před poškozením, ale také skvělý způsob, jak chránit sebe před nepříznivým počasím.
Umožňuje vám spát pod širákem, příp. pod tarpem, zcela bez obav z vlhkosti.

Ztratil/a jsem (kompresní) obal na spací pytel

Může se stát, že ztratíte kompresní obal spacího pytle, nebo i obal na skladování. Nepanikařte, na webu Decathlonu si můžete pořídit nový.

Údržba a oprava spacího pytle MT 900

Údržba spacího pytle MT 900

Čištění a praní

Praní péřových výrobků je snadnější, než by se mohlo zdát, jen je třeba dávat trochu víc pozor. Peří totiž vodu nesnáší dobře a může se shluknout do chomáčků.
Takže hlavní pravidlo zní: péřový spací pytel perte, co nejméně často to půjde, a snažte se prodloužit intervaly mezi praním např. používáním vložky do spacího pytle.

Jak spací pytel vyprat, když už nebude zbytí?
V každém kroku je dobré peří znovu protřepat a načechrat.
- Zapněte všechny zipy a dejte spací pytel do pračky.
- Přidejte koule na praní nebo 2 až 3 tenisové míčky (ideálně nějaké už použité, aby se z nich neuvolňovala žlutá vlákna).
- Spusťte program na 30 °C. Použijte klasický prací prostředek (ale menší dávku než obvykle) nebo speciální prací prostředek na peří, který lépe uchovává jeho izolační vlastnosti.
- Nastavte dvojité máchání a co nejšetrnější odstřeďování, aby se v peří zbytečně nevytvořily chomáčky.

Skladování

Tato rada platí pro všechny druhy a typy spacích pytlů: nejlepší je spací pytel skladovat mimo kompresní obal.
Když zůstane spací pytel dlouho napěchovaný v kompresním obalu, existuje riziko, že se poškodí péřová výplň, resp. že ztratí svoji plnivost. Péřovým výplním rozhodně neprospívá dlouhodobé stlačení.

Máte dvě možnosti:
- používat obal na skladování, který je prostornější než kompresní obal a spací pytel v něm není tak napěchovaný,
- pověsit spací pytel na ramínko, stejně jako třeba kalhoty.

Jak obnovit vodoodpudivost spacího pytle

Vlivem používání může původní vodoodpudivá úprava postupně slábnout. Vodoodpudivost ale snadno obnovíte tekutou impregnací.

Jak si svépomocí opravit natržení či díru ve spacím pytli

Může se stát, že se spací pytel někde nedopatření natrhne. Důležité je poškození co nejrychleji zacelit pomocí samolepicí záplaty, aby se z něj neztrácela peříčka a nedošlo ke zhoršení izolačních vlastností spacího pytle.

Opravování poškozených věcí má také pozitivní vliv na životní prostředí, neboť tím prodlužujeme životnost výrobku.
Natržení si také můžete nechat opravit v servisech Decathlon. Odkaz na službu, kterou si můžete objednat, najdete níže.
Poznámka: služba nemusí být dostupná ve všech prodejnách. V tom případě bude výrobek odeslán do jiného servisu a doba opravy se tak znatelně prodlouží.
> V našich servisech aplikujeme záplaty tepelným lepením.To zaručuje kvalitní opravu, která výrazně prodlouží životnost výrobku a na výrobek se i poté dále vztahuje záruka.Pokud se rozhodnete výrobek opravit sami, o záruku tím přijdete.

Lepení záplaty - servis Decathlon

Natržení či díru ve spacím pytli si opravím svépomocí

Při treku se prostě může stát, že se spací pytel někde natrhne. Dobrou zprávou ale je, že to jde opravit! Aby se natržení nezvětšovalo a syntetická vlákna se nezačala dostávat ven, můžete spací pytel buď zašít, nebo použít samolepicí záplatu.

- Chcete, aby oprava byla skoro neviditelná, nebo dokonce hezká?
Pokud není látka příliš tenká, umíte šít a troufnete si na to, můžete díru ve spacím pytli zašít ručně.
Při šití ale pozor na to, abyste nepropíchli protější stranu spacího pytle. I když by dírka byla malá, vytvořil by se tzv. termický most, který by výrazně snížil tepelný a izolační výkon vašeho spacího pytle.

- Nemáte času nazbyt a s jehlou a nití si nerozumíte?
Stačí si pořídit samolepicí záplaty. Z nich vystřihněte obdélník o jeden až dva centimetry přesahující okraj díry, zaoblete rohy, nalepte na čistou bundu a pořádně zatlačte a uhlaďte. A je to! Připraveno na další dobrodružství.