Unselected
praní péřové bundy

Jak se starat o péřovou bundu a jak ji opravit?

S turistikou máte bohaté zkušenosti, a tak vám ve výbavě nechybí péřová bunda. Anebo s turistikou začínáte, ale máte rádi teplo, a tak máte péřovou bundu, která vás pořádně zahřeje. Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny, určitě chcete, aby vám péřová bunda sloužila co nejdéle. Stačí se držet našich rad a vaše oblečení vám bude sloužit ještě roky!

Unselected
Unselected

Jak vyprat a usušit péřovou bundu, aby zůstala nadýchaná?

Obecně se nedoporučuje péřové věci prát příliš často, protože každé praní snižuje izolační schopnosti a nadýchanost peří.
Navíc praní oblečení s péřovou výplní někdy skýtá nepříjemná rizika: peří nemusí dobře snášet vodu a může se shluknout do chomáčků. Nebojte, řekneme vám, jak tomu předejít.

Hlavní heslo je: VZDUCH!

Praní péřové bundy krok za krokem:

- Zapněte všechny zipy a bundu vložte do bubnu pračky.
- Přidejte 2 nebo 3 tenisové míčky (ideálně už někdy použité, nové by mohly ztrácet žlutou plsť) a ostatní oblečení.
- Spusťte program s max. teplotou 30 °C a použijte tekutý prací prostředek na péřové bundy nebo alespoň tekutý prací prostředek pro funkční sportovní oblečení. Klasické prací prostředky obsahují enzymy, parfemaci a změkčovadla, které by mohly poškodit vodoodpudivou úpravu a zhoršit izolační vlastnosti péřové výplně.
- Nastavte také extra máchání a odstřeďování nastavte na nízké otáčky, aby se peří neshluklo do chomáčů.

Co se týče sušení,
- nejlepší metoda: sušička!
Dejte bundu do sušičky společně se 2 až 3 tenisovými míčky a dalším oblečením. Sušte dvakrát až třikrát na velmi šetrný program. Mezi sušeními bundu vždy vyndejte, promněte rukou a protřepejte, aby se rozptýlily příp. shluky peří.

- Nemáte sušičku?
Žádný problém. Bundu můžete rozložit na sušáku na prádlo, ale musíte ji nějak připevnit a také pravidelně protřepávat a otáčet, aby se peří oddělilo a ve výplni nezůstaly boule. Nechte ji schnout na suchém místě při pokojové teplotě (rozhodně ne na topení... vidíme vás! 😉).

Praní a sušení péřové bundy

Unselected

Jak obnovit vodoodpudivost péřové bundy?

Na rovinu si řekněme, že péřová bunda, která není nepromokavá ani jako nová, se nikdy nepromokavou nestane. Na druhou stranu je určitě možné obnovit či podpořit její vodoodpudivost, tzn. odpuzovat vodu tak, že kapičky po bundě stékají a nevsakují se.

Jak obnovit vodoodpudivost péřové bundy?

- Praní: viz instrukce výše.
- Impregnace: tekutým aktivátorem vodoodpudivosti v umyvadle či lavoru (voda o teplotě 30 °C, máčet cca 15 minut) nebo prostředek přidejte před praním do místa na aviváž (šetrný program na 30 °C). Před praním zkontrolujte, že v přihrádce na prací prostředek nejsou žádné zbytky z minulého praní.
- Aktivace: teplem při sušení v sušičce (viz instrukce výš), nebo pokud sušíte na sušáku (viz instrukce výš), tak jako zdroj tepla použijte fén na nízký teplotní stupeň.

Unselected
Skladování bundy

Jak bundu uložit, aby se péřová výplň neničila?

I to, jak bundu skladujete, když ji zrovna nepoužíváte, může mít velký vliv na její životnost. Je velmi časté, že péřové bundy je možné sbalit do jejich vlastní kapsy příp. samostatného obalu, ale NIKDY, opravdu nikdy takto péřové oblečení neskladujte dlouhodobě, mohlo by dojít ke snížení izolačních vlastností a hřejivosti. To stejné platí i pro skladování ve vakuových pytlích.

Během treku můžete samozřejmě bundu stlačit na maximum. Ale když se vrátíte domů, je lepší ji pověsit na ramínko, aby mohla znovu získat svoji nadýchanost. Tímto způsobem si péřová výplň udrží svoji plnivost a tím pádem i hřejivost mnohem déle!

Unselected

Jak opravit natrženou bundu

Poškození na bundě? 

Co dělat, když si bundu natrhnete nebo se objeví díra? Rádi bychom zdůraznili, že občas z bundy vyleze a ztratí se peříčko, aniž by bunda byla jakkoliv poškozená. Někdy se pírkům podaří, přes veškeré naše snahy, provléci švy.
Zde máme na mysli poškození, tj. natržení o větev nebo ostrou skálu.

- Troufáte si na to sami?
Stačí si pořídit samolepicí záplaty. Z nich vystřihněte obdélník o jeden až dva centimetry přesahující okraj díry, zaoblete rohy, nalepte na čistou bundu a pořádně zatlačte a uhlaďte.
A je to! Připraveno na další dobrodružství.
- Chcete opravu přenechat profesionálům?
Přineste bundu do servisu na prodejně a náš proškolený personál vám na bundu aplikuje záplatu lepenou teplem.

Unselected

Nyní je bunda připravena vám sloužit ještě mnoho let!

Unselected

VĚDĚLI JSTE, ŽE?

Unselected

Další rady, které by vás mohly zajímat

Jak nepromokavou bundu čistit?

Jak se starat o nepromokavou bundu?

Nepromokavá bunda je do hor naprostá nezbytnost. Díky ní můžete na výlet i za deště! Jak bundě zajistit co nejdelší životnost? Důkladně jí čistit a impregnovat, skladovat ji tak, aby se nepoškodila, a opravovat malé trhliny v látce.