Jak prát kšiltovku?

Jak prát kšiltovku?

Jakmile začne být hezky, používáte kšiltovku prakticky neustále. Po několika letech dobré a věrné služby zjistíte, že by ale potřebovala vyprat. Jenomže jak ji vyprat, aby se nepoškodil kšilt?

JAK SPRÁVNĚ VYPRAT KŠILTOVKU S KŠILTEM Z KARTONU?

Jak správně vyprat kšiltovku s kšiltem z kartonu?

Většinou je kšilt z kartonu. Tím se údržba této vaší pokrývky hlavy stává poněkud složitější, protože voda a karton nejdou moc dohromady.

Pokud jste šťastným majitelem kožené kšiltovky, je také lepší vyhnout se jejímu delšímu kontaktu s vodou.

Takže, abyste dosáhli optimálního výsledku a kšiltovku nepoškodili, je třeba v prvé řadě zkontrolovat její složení. Například bavlnu je možné snadno nechat delší dobu namáčet v mýdlové vodě (jádrové mýdlo, přípravek na nádobí, zvolte to, co už máte doma), zatímco vlna bude vyžadovat větší opatrnost.

Sledujte také vodu, ve které perete: pokud budou barvy kšiltovky moc pouštět, nenechávejte ji ve vodě příliš dlouho a použijte spíš studenou než vlažnou vodu. Kšilt s kartonem bude snášet namáčení ve vodě mnohem hůře než plastový kšilt (který se používá u novějších kšiltovek).

Pro všechny typy kšiltovek doporučujeme ruční praní, zabráníte tak jakýmkoliv nehodám. Ideální je namočit čepičku kšiltovky (část, která pokrývá hlavu) do vlažné mýdlové vody. Právě tato část bývá nejvíce ušpiněná: od prachu, ale také mastnoty z vlasů a potu. Pokud možno, kšilt nenechávejte dlouho namáčet ve vodě. Případné skvrny na kšiltovce nebo kšiltu promněte a pak nechte uschnout.

Nechte kšiltovku uschnout volně na vzduchu mimo dosah zdroje přímého tepla a slunce.
⚠️ Sušička je pro vaši kšiltovku smrtelným nepřítelem: může poškodit kšilt a způsobit sražení látky. Pro zkrácení doby sušení použijte froté ručník a vysajte jím maximum vlhkosti.

💡 Malá rada našich babiček: pokud je kšilt vaší kšiltovky plochý (snapback), můžete ji nechat schnout tak, že na něj položíte nějakou těžkou knihu: tím se sice prodlouží doba schnutí, ale zabrání to zkroucení kšiltu.

JAK ODSTRANIT STOPY POTU NA KŠILTOVCE?

Jak odstranit stopy potu na kšiltovce?

Kšiltovku jste již vyprali, ale vnitřní páska, která obepíná vaše čelo, stále vypadá jako špinavá. Je to normální: pot, ale i ochranný opalovací krém, který jste používali, způsobily na kšiltovce skvrny.

Je tedy třeba se zaměřit zvláště na skvrny od potu buď za pomoci jedlé sody, nebo několika kapek čpavku kápnutých do vody. Pozor, aby nedošlo k nechtěné směsi, je třeba použít jen jednu z těchto 2 metod.

Čištění za pomoci jedlé sody 

Jedlá soda je v domácnosti užitečná kdekoliv, účinně odstraňuje skvrny, a zejména pak umožňuje odstranit i skvrny od potu. Navlhčete část, kterou chcete vyčistit, nasypte na ni sodu, vetřete malým kartáčkem (typu kartáčku na zuby) a nechte několik hodin působit. Poté můžete kšiltovku opláchnout, nebo opakovat postup na další skvrně.

Zkusili jste to s jemnou metodou (pomocí sody), ale stále nejste spokojeni s výsledkem? Zkuste silnější metodu: čpavek.

Odstraňování skvrn pomocí čpavku pro velmi odolné skvrny: 

Přidejte tedy několik kapek čpavku do vody (2 polévkové lžíce na jeden litr), pak si vezměte bílý hadřík (jiný by mohl pouštět barvu), namočte ho v roztoku a poklepem naneste na skvrny. Nechte chvilku působit a poté vydatně opláchněte.

Čpavek (i ve slabé koncentraci) je pořád nebezpečný přípravek a je třeba s ním nakládat opatrně. Ideálně s ním manipulujte vždy pouze v rukavicích a ve velmi zředěném stavu. Pokud s jeho použitím váháte, začněte nejprve s několika kapkami čpavku do jednoho litru vody, vyzkoušejte na skvrny a dávkování přizpůsobte, aniž byste však překročili dávku uvedenou výše.

Je možné dát vyprat špinavou kšiltovku do pračky nebo do myčky na nádobí?

Pokud výrobce v doporučeních neuvádí jinak, není praní v pračce dobrý nápad. Točení v pračce, dlouhé namáčení a ždímání vaši kšiltovku poškodí.
Naproti tomu, pokud je kšilt vaší kšiltovky plastový, můžete zkusit vyprat ji v myčce na nádobí, ovšem na vlastní riziko. Nejprve je nutné myčku vyprázdnit, pak položte kšiltovku do vrchní části (tam, kam obvykle dáváte skleničky a hrnky). Následně pusťte krátký a studený program, poté kšiltovku vyjměte a nechte volně uschnout na vzduchu při okolní teplotě.
Tato metoda se doporučuje spíše pro celkovou údržbu, nepomůže na odolné skvrny, zejména ne na ty od potu.

Jak vrátit kšiltovce její tvar?

Kšiltovka vám při chůzi spadla do vody a nechtěli jste si ji hned dát zase na hlavu, teď je deformovaná a nesedí vám na hlavě jako dříve. Nebo nějaká osoba s dobrým úmyslem, která nicméně nečetla naše rady, myslela, že když vaši kšiltovku vypere v pračce, bude zase jako nová... Ale ve skutečnosti teď spíše vypadá jako po nějaké nehodě.

V tom okamžiku je vaším nejlepším pomocníkem vodní pára, která povolí vlákna, aniž by je deformovala. Pak budete moci kšiltovku přemodelovat. Vezměte si hrnec se studenou vodou nebo žehličku, vycpěte kšiltovku bílým hedvábným papírem (barevný hedvábný papír může pouštět barvu, když je vystaven vlhkosti). Poté přiveďte vodu v hrnci k varu nebo použijte páru ze žehličky, aby se změkčila vlákna kšiltovky (aniž by se namočila) a upravte formu těch částí, které to potřebují, aby zase byla jako dříve.

Potom nechte kšiltovku uschnout volně na vzduchu. Rozhodně ji nesušte pomocí fénu, protože by se látka mohla srazit.

Jak kšiltovku udržovat, aby se nemusela v ruce prát moc často?

Vaše kšiltovka je jako nová (nebo skoro), ale upřímně byste byli radši, kdyby se kompletně musela prát jen výjimečně. Je tedy třeba kšiltovku pravidelně udržovat. Malým měkkým kartáčkem odstraňte viditelné skvrny okamžitě, jde to mnohem snadněji, než když se zažerou. Také si můžete, například jednou týdně, najít čas, a očistit látkovou pásku, která absorbuje pot, pomocí hadříku navlhčeného v mýdlové vodě.
Takovéto malé pravidelné čištění pomůže tomu, že nebude na jaře třeba kšiltovku prát, a prodlouží její životnost.

Bílá, černá nebo barevná: proč kšiltovka ztrácí svou barvu?

Barvy vaší oblíbené kšiltovky jsou trochu vybledlé? Je to normální! Za ztrátu zářivosti barvy může UV záření. Špatná zpráva je, že se s tím nedá nic moc dělat. Dobrá zpráva je, že vaše kšiltovka je s tou trochou patiny prostě třída a důkaz, že si ponecháváte své věci dlouho. A další dobrá zpráva je, že toto UV záření nedopadlo přímo na vaši hlavu ! Důkaz, že nošení kšiltovky je důležité pro ochranu před sluncem ;) Takže pro optimální ochranu si ještě nezapomeňte namazat uši a zátylek krémem.

Poskytli jsme vám všechny naše rady, jak omladit vaši kšiltovku a udržovat ji čistou a svěží co nejdéle. Ochrana hlavy je zásadní ať již ve městě nebo na výletě, takže už nebudete mít výmluvu, proč nenosit pokrývku hlavy. Kšiltovka, ať již bavlněná, vlněná nebo ze syntetiky, vás bude stylově provázet při celé řadě vašich aktivit!