Jak opravit skluznici?

Jak opravit skluznici?

Podepsal se na lyžích váš poslední sjezd víc než obvykle? Pokud poškození nejsou příliš rozsáhlá, hravě je zvládnete opravit i sami! 

Podařilo se vám najet na kamínek? Bylo na sjezdovce sněhu tak málo, že jste místy jeli po hlíně? Nebo jste si pořídili použité lyže a chcete jim dodat druhý dech? Pojďte se s námi podívat, jak na to. Celým procesem vás provedeme krok za krokem.

Jak opravit rýhu ve skluznici?

Pokud se nejedná o opravdu hluboké rýhy, je oprava škrábance nebo škrábanců na skluznici poměrně snadná. Pokud jste alespoň trošku zruční a pečliví, bude to pro vás hračka. Stačí mít ty správné nástroje ⤵️

💡 Jak opravit skluznici s větším poškozením a hlubokými rýhami? Odpověď zde najdete také, jen trochu níž na stránce.

Jak opravit skluznici?

Co budete potřebovat zcela určitě: svíčku.

Správně tušíte, že nemluvím o klasické parafínové svíčce. Můžete to samozřejmě zkusit, pokud se rádi pouštíte do experimentů, které nepřináší valné výsledky 😉.
Máme na mysli grafitovou nebo polyetylenovou svíčku, také nazývanou grafitová tyčinka (pro znalce P-Tex či "kofix") a při opravě skluznice se bez ní neobejdete. Svíčku stačí zapálit a nakapat na rýhu ve skluznici, tak se rýha zacelí.

Jak opravit skluznici?

Další materiál pro opravu rýh ve skluznici

Část vybavení, které je potřeba k opravě skluznic, je stejná jako nástroje potřebné k voskování lyží:

• Kovová škrabka • Zapalovač • Hadřík na otření lyží • Kartáč s kovovými štětinami • Řezák • Odstraňovač vosku (v případě potřeby) • Stůl a svěrák na upevnění lyží, aby se vám pohodlně pracovalo.

Jak opravit skluznici?
Jak opravit skluznici?

Jak pomocí vhodného vybavení rýhy opravit?

Lyže nejprve důkladně očistěte hadříkem. Pokud byly naposledy voskované nedávno, možná bude potřeba vosk odstranit.

Přejeďte skluznici kartáčem od špičky po patku, abyste ji zbavili všech "nánosů". 
Pokud se odchlípnou malé kousky skluznice, odřízněte je řezákem.

Tímto se snažíte vytvořit si co nejčistší a nejhladší pracovní plochu.

Jak opravit skluznici?

💡 Tip od Valentina, našeho experta ze servisu: udělejte kolem díry či rýhy řezákem malé zářezy, materiál z grafitové svíčky pak ke skluznici mnohem lépe přilne.

Jak opravit skluznici?

Teď vezměte svíčku a zapalte ji zapalovačem. Objeví se plamínek a svíčka začne pomalu tát a odkapávat. Nakapejte pár kapek do každé díry a rýhy, kterou potřebujete vyrovnat.

Přes opravovanou rýhu můžete položit kovovou škrabku, aby materiál rychleji ztuhl. Počkejte, dokud materiál nevychladne.

Jak opravit skluznici?

Po vychladnutí můžete přebytečný materiál seškrábat, aby byl povrch skluznice co nejhladší. Na škrabku se nebojte přitlačit, ale zase ne tolik, abyste ve skluznici vytvořili novou rýhu.

Pokud se v nakapaném materiálu objevily vzduchové bubliny, doporučujeme vše seškrábat a začít znovu. Připomínáme také, že oprava skluznice pomocí svíčky je vhodná na menší rýhy a dírky, rozhodně ne na hluboké rýhy nebo poškození, která sahají až k hraně lyže. Pokud rýha sahá až k hraně, je potřeba zvolit jinou metodu. Materiál ze svíčky totiž ke kovové hraně nepřilne a oprava tak nevydrží.

Jak opravit skluznici?

Navoskování lyžím po opravě vrátí kvalitu skluzu. Tedy jen pokud je navoskujete ve směru jízdy! Jedna malá nevýhoda však zůstává: ať už se použije jakákoli technika, opravená část skluznice bude vždy klouzat o něco hůře než původní materiál skluznice.

Pokud je rýha hluboká nebo dokonce sahá až k jádru lyže, pak je třeba se obrátit na specializovaný servis. Pokud je navíc poškozena větší část skluznice, je třeba najít profesionály, kteří zvládnou na skluznici aplikovat celou novou vrstvu. Při tak výrazném poškození skluznice se při lyžování může poškodit celé lyže.

Co je to přestrukturování skluznice?

Je na skluznici poškozená větší část nebo rýhy sahají až k hranám? Oprava svíčkou zde bohužel nebude stačit.
Musíte lyže svěřit servisu, kde skluznici přestrukturují. Toto už nejde provádět doma, možná maximálně pokud jste profesionální servisman. Ale postup vám stručně vysvětlíme, abyste věděli, co se s vašimi lyžemi v servisu bude dít.

Servisy na tento úkon mají speciální stroje. Stroj nejprve na skluznici aplikujte tenkou vrstvu materiálu. To skluznici výrazně prospěje, zacelí se tím všechny menší rýhy.

Nakonec je třeba se zbavit přebytečného materiálu. A tak na řadu přichází přestrukturování skluznice. vybroušením nebo zbroušením získá skluznice tloušťku podobnou té původní. Nakonec je potřeba očistit hrany a odstranit z nich všechny zbytky, co se na nich uchytily. Jinak se by se vám lyže na svahu opravdu špatně ovládaly!

Ze servisu samozřejmě dostanete lyže nabroušené i navoskované, můžete se tak rovnou vypravit na kopec.

Další techniky opravy rýh ve skluznici

Kutilové mohou doma zkusit vyříznutí kusu skluznice a nalepení nového, nepoškozeného kusu. Je k tomu ale potřeba nářadí a také vhodná skluznice, ze které se potřebné kus vyřízne. Toto ale rozhodně doporučujeme jen ostříleným kutilům, proto ani nebudeme zabíhat do větších podrobností. Doporučení: pokud tuto techniku chcete zkusit, rozhodně si to nejprve vyzkoušejte nanečisto na nějakých starých lyžích, které už jste vyřadili. Získáte tím potřebné zkušenosti a gryf pro úspěšnou opravu skluznice vašich současných lyží.

Jak opravit skluznici?

Jak lyže po opravě nabrousit a navoskovat?

Opravovali jste si skluznici sami? Nezapomeňte zkontrolovat, jestli mají dostatečné ostré hrany a jestli je skluznice dobře navoskovaná.
Pokud potřebujete poradit, jak na to, poradíme vám.

Lyže už máte v top stavu, tak teď hurá na svah! Nezapomeňte údržbu provádět pravidelně, aby vám „prkýnka“ sloužily co nejdéle.

A samozřejmě pokud nemáte čas, vybavení, materiál nebo se do takových věcí neradi pouštíte sami, rádi vám pomůžeme v našich servisech na prodejnách Decathlon.

Profesionální servismani v našich servisech vaše lyže vypiplají k dokonalosti tak, abyste se už o nic nemuseli starat a jen si mohli užívat sjezd!

Další tipy na údržbu lyží

Jak prát lyžařskou bundu?

Jak prát lyžařskou bundu?

Po konci sezóny je třeba bundu před uložením pořádně vyčistit. Podívejte se na naše tipy, jak bundu vyprat v ruce nebo pračce tak, aby si zachovala všechny své funkční vlastnosti.