Jak během zimy udržovat trampolínu?

JAK BĚHEM ZIMY USKLADNIT TRAMPOLÍNU?

Trampolínu jste si užívali za hezkého počasí, ale v podzimním dešti ji již používat nejde. Využijte slunečného dne, abyste ji očistili, zkontrolovali a uložili na suché a větrané místo, kde na vás počká, až ji budete moci opět používat. Správnou údržbou prodloužíte její životnost.

S příchodem zimy víte, že trampolínu nebudete několik měsíců používat. Jaké jsou ale správné postupy při údržbě a ochraně před nepříznivým zimním počasí (sníh, mráz, vítr apod…)? Pokud budete při každém zazimování trampolíny postupovat správně, prodloužíte tak její životnost. Níže naleznete praktické tipy našich vývojářů, díky nimž budete moci trampolínu používat ještě po mnoho let.

sklopení sloupků trampolíny

Kdy doporučujeme trampolínu složit?

Jistě jste si všimli, že se vaše trampolína skládá z konstrukce, ocelových pružin a odrazové plochy. Kov je samozřejmě galvanizovaný, aby nepodléhal korozi. V zimě je důležité chránit především odrazovou plochu. Jakmile začne na podzim pravidelně pršet, doporučujeme trampolínu složit či vhodně zakrýt, pokud ji skladujete venku. Příchod podzimu se rok od roka liší, tudíž neexistuje přesné datum, kdy ji uložit.

Proč trampolínu překrývat plachtou?

Přes zimu nemáte místo na uskladnění trampolíny uvnitř, ale pokud ji necháte venku, chcete se ujistit, že je dobře chráněna před povětrnostními vlivy, proto je dobré použít plachtu.

Během zimy může déšť, sníh a mráz trampolínu poškodit. Proč? Protože tyto jevy představují zatížení skákací plochy trampolíny. Zatížení, které mizí jen velmi pomalu, pokud jej neodstraníte ručně. Namáhána je tak pružnost plochy a pružiny, pokud je trampolína trvale zatížena na určitých místech (například sněhem či kaluží).

Pokud nemůžete trampolínu rozmontovat a její části uskladnit, doporučujeme použít plachtu. Proto je třeba vycvaknout sloupky, které drží bezpečnostní síť, a složit je na skákací plochu. Na takto rozmontovanou trampolínu připevněte kompatibilní plachtu na trampolíny či nepromokavou zahradní plachtu. Pokud nasněží a zdá se, že sníh jen tak neroztaje, koštětem jej odstraňte z plachty.

A samozřejmě, pokud je trampolína překrytá plachtou, děti ji nesmějí používat. Hrozí, že by poškodily sloupky i bezpečnostní síť.

Jak během zimy udržovat trampolínu?
Jak během zimy udržovat trampolínu?

Jak přes zimu uložit a chránit trampolínu?

Pokud žijete v regionu, kde jsou časté tvrdé zimy (teploty pod bodem mrazu, sníh, náledí, mrznoucí déšť), je nejlepším způsobem ochrany trampolíny uschovat uvnitř nejvíce náchylné prvky trampolíny.

Doporučujeme vám odmontovat síť, skákací plochu a ochranné pěnové díly a uskladnit je uvnitř na místě se stabilní teplotou. Takže nikoliv v zahradním domku či na půdě bez tepelné izolace. Textilní díly trampolíny jsou nejnáchylnější, a tak je třeba je chránit před zimou.

Před demontáží a uskladnění dílů trampolínu zameťte, abyste odstranili trny a větvičky. Vlhkou houbičkou pak otřete prach. Před složením nechte díly trampolíny řádně vyschnout. Díky správné údržbě v zimě bude na jaře trampolína jako nová!

Na zabezpečení zbytku konstrukce doporučujeme použít plachtu.

Jak během zimy udržovat trampolínu?

Nejenom v zimě chraňte trampolínu před silným větrem!

V ideálním případě jste již při instalaci trampolíny hledali na své zahradě místo chráněné před větrem, abyste zabránili jejímu odfouknutí při sebemenším vánku. Pro ještě lepší zabezpečení můžete trampolínu ukotvit. Pokud máte trampolínu na trávníku doporučujeme vám použít sadu na ukotvení trampolíny. Na tvrdé půdě instalujte pytle s pískem, které zajistí stabilitu trampolíny.

Všechna tato opatření jsou důležitá a potřebná, ale při větru přesahujícím 100 km/h nemusejí fungovat. Pokud je hlášen velmi silný vítr, je třeba bez ohledu na roční období: demontovat skákací plochu, sloupky i bezpečnostní síť.

To je jediný způsob, jak zabránit poškození trampolíny větrem. Pokud žijete v oblasti, kde pravidelně fouká silný vítr, může být nutné trampolínu ukotvit v zemi (například na terase), abyste ji nemuseli příliš často rozebírat. To může být praktické, pokud se obáváte, že vám trampolínu ukradnou (nebo se vám to už stalo).

Jak během zimy udržovat trampolínu?

Jak trampolínu správně udržovat?

Není třeba čekat na zimu nebo podzim, abyste svou trampolínu trochu očistili, ale nezapomeňte to udělat před uložením skákací plochy, zabráníte tak tomu, aby drobný prach či písek na látce zaschly. V létě k opláchnutí trampolíny stačí déšť, pokud ale příliš neprší, můžete trampolínu opláchnout zahradní hadicí. Drobné větvičky však z trampolíny musíte stejně odstranit ručně. Větvičky je třeba z trampolíny odstranit dříve, než na ni pustíte děti, jelikož by mohly poškodit skákací plochu a/nebo by mohly děti při skákání zranit. Na jejich odstranění stačí použít košťátko. Ujistěte se, že pěnové díly na sloupcích po dešti řádně vyschly.

A pokud chcete na zimu uschovat některé díly trampolíny, udělejte to dříve, než začne hodně pršet. Pokud musíte skákací plochu odmontovat dešti, jelikož jste to za hezkého počasí nestihli a během října hodně pršelo, nechte ji před složením řádně vyschnout.

Vaše trampolína je nyní připravená přečkat zimu! Díky těmto snadným postupům prodloužíte životnost trampolíny, aby ji děti mohly za hezkého počasí znovu používat.