kolo_16_pouces_orange_decathlon

REF: 8379367, 8379458, 8500765

DĚTSKÉ 16" KOLO 4,5–6 LET 500 ROBOT BTWIN

2015

Máte chuť vyrazit na kolo? Toto 16" kolo je určeno pro děti od 4,5 roku do 6 let, s výškou od 105 do 120 cm, které se chtějí naučit jezdit na kole s pedály.

Toto kolo s krytem řetězu, blatníky a stojánkem je vhodné pro děti na první vyjížďky. V případě potřeby umožňuje připevnění stabilizačních koleček na 16" kolo.

První použití

Jak nastavit správnou výšku sedla a řídítek před první vyjížďkou?

Je důležité nastavit výšku sedlovky a řídítek podle výšky dítěte. Značka minimálního zasunutí sedlovky a řídítek do rámu by z bezpečnostních důvodů nikdy neměla být viditelná (sedlovka i řídítka musí být vždy zasunuté tak, aby značka nebyla zvenku vidět).  

Sedlo je ve správné výšce, když se dítě při sezení na sedle dotýká země špičkami chodidel.
Díky tomu se mu pak bude na kolo snadno nasedat a při jízdě nebude mít kolena příliš vysoko.

saddle height
Jak ověřit, že jsou v-brake brzdy správně seřízené?

Účinnost brzd ověříte tak, že kolo uchopíte za řídítka, rozjedete je po zemi a potom stisknete levou brzdovou páčku (zadní brzda) nebo pravou brzdovou páčku (přední brzda). Po stisknutí brzdové páčky by se mělo kolo s odpovídající brzdou přestat točit. Brzdové špalíky by při jízdě neměly třít o brzdnou plochu ráfku.


Pokud zjistíte, že brzdění není účinné (kolo se otáčí dál), nebo že se špalíky dotýkají ráfku i při jízdě, postupujte takto:  Na každé brzdové páčce se nachází kolečko (stavitelný šroub). Pokud tímto kolečkem točíte ve směru hodinových ručiček, dojde k většímu utažení brzdového lanka (= silnější brzdění). Pokud kolečkem otáčíte proti směru hodinových ručiček, dojde k povolení brzdového lanka (= méně silné brzdění a oddálení špalíků od ráfku).


Je důležité správné seřízení brzd pravidelně kontrolovat.

comment_regler_freins_velo_enfant

Na jaký tlak je třeba hustit pláště tohoto kola?

Doporučený tlak, na jaký je vhodné pláště nahustit, je vždy uvedený na bočnici pláště. Doporučujeme tedy při huštění plášťů dodržovat tyto hodnoty. Doporučený tlak se může lišit podle typu pláště. Dětská kola obvykle hustíme na hodnotu 3 barů.

Abyste ověřili, že je plášť správně nahuštěný, stiskněte jej mezi prsty: musí být pevný, ale současně musí pod tlakem prstů lehce povolit.

Na jaký tlak je třeba hustit pláště tohoto kola?

Údržba dětského kola

Jak čistit a promazávat řetěz u dětského kola?

Můžete použít přípravek typu "All in One," který uvolňuje zadřené části, čistí, promazává a chrání komponenty před vnějšími vlivy (seženete jej v prodejnách i e-shopu Decathlon).

Nejprve je nutné sundat ochranný kryt řetězu. Budete potřebovat křížový šroubovák (nebo torx T15 dle typu krytu) na odšroubování šroubků ze zadní části krytu.  Plochým klíčem vel. 16 povolíte a odšroubujete matku z vnější části krytu. Řetěz promažete tak, že budete otáčet klikami a přípravek nastříkáte po celé délce řetězu. Nechte několik minut schnout a přebytek maziva setřete.

Lepší variantou je použití separátních výrobků - olej na řetěz a odmašťovač. Podrobnější návod - Jak na údržbu? - najdete v odkazu níže.

comment_nettoyer_la_chaine_du_velo_enfant

Jak kolo mýt a čistit?

Pokud se vám kolo zdá po nějaké době používání špinavé (od bláta, deště, prachu...), je třeba je očistit.


Pokud na kole leží prach, jednoduše jej setřete suchým hadříkem. Pokud je kolo zašpiněné od bláta nebo jiných odolných nečistot, vezměte si na mytí kbelík s teplou vodou, houbu (nebo namočený hadřík) a mýdlo nebo šampon na kolo. Tak můžete omýt špinavé části kola (rám, vidlici, řídítka, kola).


POZOR! Raději se vyhněte čištění dětského kola proudem vody, mohlo by dojít k poškození jeho dílů!


Po skončení mytí kolo otřete suchým hadříkem, aby nereznulo. Při tom můžete zkontrolovat, jestli jsou všechny části kola správně utažené. Pokud ne, rovnou je utáhněte.

Jak kolo mýt a čistit?
Jak čistit gripy dětského kola?

Gripy jednoduše otřete hadříkem navlhčeným vodou s mýdlem nebo přípravkem na nádobí, poté je otřete suchým hadříkem.

Jak ověřit, v jakém stavu jsou pláště?

Pokud uvidíte hluboké praskliny nebo již na kole není viditelný vzorek, bude třeba plášť vyměnit. K tomu budete potřebovat nový plášť, pumpičku a montpáky.

Jak na výměnu?
Kolo odmontujte pomocí plochých klíčů vel. 14. Vyfoukněte a montpákou zajeďte pod plášť a přetáhněte patku přes hranu ráfku. Vyndejte duši a stejným způsobem stáhněte i druhou stranu pláště. Na novém plášti zkontrolujte na bočnici směr otáčení. Je udán šipkou. Některé pláště mají zvlášť směr pro přední kolo (značeno Front) a zadní kolo (značeno Rear). Rukou nasaďte na ráfek plášť. Obvykle poslední kousek patky pláště nejde nasadit rukou. Na to si vezmeme na pomoc montpáky. Následně nasadíme duši a stejným způsobem nasadíme i druhou patku pláště. Plášť na kole promačkáme a patku můžeme namazat zředěným tekutým mýdlem. To pomůže při nafouknutí lepšímu usazení pláště. Pro usazení nafukujeme na maximální možnou hodnotu (udána na bočnici pláště).

Jak kolo skladovat?

Kolo doporučujeme skladovat na suchém místě. Je důležité, aby nestálo ve vlhkém prostředí. Došlo by k reznutí dílů (např. řetězu či volnoběžky).

Jak kolo skladovat?

Řešení problémů

Jak odmontovat a namontovat kryt řetězu na dětské kolo, aby bylo možné vyměnit duši?

Kdy je třeba odmontovat z dětského kola kryt řetězu? Když se potřebujete dostat k zadnímu kolu, například abyste vyměnili duši.
ZADNÍ KOLO:

1. KROK: Stoupněte si čelem k pravé straně kola. Plochým klíčem 15 mm odšroubujte pravý pedál (proti směru hodinových ručiček).


2. KROK: Pomocí křížového šroubováku  (nebo torx klíče T15 dle typu krytu) odšroubujte šroubky nacházející se na levé straně krytu.
3. KROK: pomocí plochého klíče 16 mm odšroubujte matici, která drží kryt na zadní ose kola. Sundejte kryt.
Jak vyjmout zadní kolo?
4. KROK: pomocí klíče 14 mm povolte matici na kole. Poté sundejte matici a vroubkovanou podložku (s vroubky na horní straně).
5. KROK:  zatlačte zadní kolo dopředu, abyste uvolnili řetěz. Poté řetěz sundejte. Zatáhněte kolo dozadu a vyjměte je z jeho uložení. Sejměte podložku z pravé strany.
NYNÍ MÁTE PŘÍSTUP K PLÁŠTI I DUŠI.
Můžete vyměnit plášť nebo opravit píchlou duši.
JAK VYMĚNIT PLÁŠŤ NEBO DUŠI? Dozvíte se v přiloženém odkazu.

DĚTSKÉ KOLO - BTWIN Kids - 16" 500 Robot