silniční-kolo-dětské-decathlon

REF: 8643609

DĚTSKÉ GRAVEL KOLO TRIBAN 520 26"

2022

Kolo pro děti od 9 do 12 let (vysoké 135 až 150 cm), které chtějí začít s jízdou na gravel kole.

Je vybavené hliníkovým rámem, rozšířenými řídítky, jednopřevodníkem a plášti Hutchinson Acrobat, takže umožňuje rychlou jízdu po silnicích i přírodních cestách.

Slovníček

Stavitelný šroub na seřízení brzd

Každá brzda má kolečko (stavitelný šroub) na seřízení, které se nachází na brzdové páčce. Slouží k nastavení napětí brzdového lanka. Otáčením kolečka tedy nastavte vyhovující napětí lanka. (Čím více je kolečko utažené, tím více je lanko napnuté).

Kotoučové brzdy

Brzdové páčky jsou propojené s mechanickými kotouči o průměru 160 mm. Kotoučové brzdy jsou umístěné na ose kola, takže zajišťují účinné brzdění za jakýchkoli podmínek (když je sucho, mokro, v blátě...), což je pro gravel kolo ideální.

Měnič

Měnič microSHIFT M665 se systémem ""Clutch"" dobře drží na místě a brání přeskakování řetězu.

Seřízení měniče

První použití

Jak nastavit správnou výšku sedla před první vyjížďkou?

Je důležité nastavit výšku sedlovky a řídítek podle výšky dítěte. Značka minimálního zasunutí sedlovky a řídítek do rámu by z bezpečnostních důvodů nikdy neměla nikdy být viditelná (sedlovka i řídítka musí být vždy zasunuté tak, aby značka nebyla zvenku vidět).  

Správnou výšku sedla zjistíte tak, že dítě posadíte na sedlo, kliky otočíte do vertikální pozice a na pedál umístíte patu dítěte: pokud má dítě v této pozici nohu nataženou, je výška sedla nastavená správně. Ověřte také, že dítě se při sezení na sedle dokáže dotknout špičkami chodidel země. 

Na jaký tlak nahustit pláště dětského kola? 

Doporučený tlak, na jaký je vhodné pláště nahustit, je vždy uvedený na bočnici pláště. Doporučujeme tedy při huštění plášťů dodržovat tyto hodnoty. Může se lišit v závislosti na typu pláště. U plášťů Hutchinson Acrobat je výrobcem doporučený tlak 4 bary.

Tlak je důležitý pravidelně sledovat zejména u silničních kol. Hlavně v zatáčkách je optimální přilnavost plášťů zcela zásadní. Nedostatečně nafouknutý plášť je náchylnější k defektům.

Kompatibilní příslušenství

1. Nosič

Pomocník na dlouhé výlety krajinou. 

nosič-kolo-26-palců
Jak namontovat nosič na kolo?

Vždy postupujte podle návodu. Při montáži šroubků do rámu dávejte pozor, aby šroubek nešel do závitu křivě.

2. Stojánek
Jak namontovat stojánek?

Na montáž stojánku budete potřebovat inbusový klíč velikosti 5. 

Stojánek umisťujeme na zadní stavbu rámu ve vzdálenosti asi 12 cm od zadní osy kola. Než stojánek finálně utáhnete, přesvědčte se, že lze otáčet klikami (stojánek nepřekáží). 

Pomocí červeného tlačítka na noze stojánku upravte výšku, aby se kolo nepřeklápělo.

DĚTSKÉ GRAVEL KOLO TRIBAN 520 26"

3. Držák na láhev

Držák na láhev s bočním vstupem je ideální volbou pro rámy menší velikosti. Tento košík lze párovat s láhvemi dospělých velikosti. Pro dětské kolo je vhodná láhev o objemu 550 ml.

Při použití menšího dětského držáku (kód: 8548543) je nutné použít odpovídající láhev (kód: 8548523).

držák-na-láhve-dětské-kolo
4. Láhev

Láhev vybírejte v závislosti na použitém držáku a berte v úvahu velikost rámu.

láhev-silniční-kolo-dětské

Údržba dětského kola

Jak na údržbu dětského kola?

Máte nárok na jednu bezplatnou garanční servisní prohlídku po dobu 6 měsíců od zakoupení kola. Pro zachování výkonnosti kola a prodloužení životnosti komponentů je nezbytná jeho pravidelná údržba. Naše doporučení k údržbě naleznete zde.

Jak ověřit, v jakém stavu jsou pláště?

Je velmi důležité před každou vyjížďkou ověřit, v jakém stavu jsou pláště kola.

Pokud je plášť vyfouklý, ověřte, že není v duši díra. Nahustěte jej na maximum.

Pokud se rychle opět vyfoukne, je třeba odmontovat kolo, sejmout plášť a vyměnit nebo opravit píchlou duši.  

Pokud se vyfoukne pomalu, zkontrolujte povrch pláště, zda v něm není zaražený střep, trn nebo jiný ostrý předmět. Poté odmontujte kolo, sejměte plášť a vyměňte nebo opravte píchlou duši. Nezapomeňte z pláště vyndat ostrý předmět, který defekt způsobil. 

 

Pokud se plášť po nafouknutí nevyfoukne, zkontrolujte tlak v plášti (viz níže). 

 

VĚDĚLI JSTE, ŽE...? Životnost pryžového materiálu je ovlivněna také podmínkami použití a skladování. Pokud si na povrchu pláště všimnete prasklinek, měli byste jej vyměnit za nový.

Jak kolo skladovat?

Kolo doporučujeme skladovat na suchém místě. Je důležité, aby nestálo ve vlhkém prostředí.

Životnost kola záleží na jeho používání, údržbě i skladování.

Pokud je kolo skladováno a používáno ve vlhkém a slaném prostředí (vzduch u moře), tím spíše bude podléhat korozi a jeho životnost se zkrátí.  

Proto je důležité uložit kolo k uskladnění čisté a suché a na místo, kde nebude vystavené vlhkosti. 

 

POZOR!  Kola s odpruženou vidlicí nedoporučujeme skladovat zavěšená za přední kolo. Zavěste je raději za zadní kolo, zachováte tak delší životnost jeho vidlice.

Jak ověřit opotřebení kotoučových brzd?

Když si všimnete, že brzdy již nejsou tak reaktivní, jako byly na počátku, možná je na čase vyměnit brzdové destičky. 

Stejně jako v autě se totiž i brzdové destičky na kole časem opotřebují a musejí být vyměněny. Jejich stav ověříte následovně: na destičce musí zůstávat alespoň 1 mm silná vrstva brzdicí směsi. 

Jak vyměnit brzdové špalíky?

Výměna brzdových destiček

Řešení problémů

Co dělat v případě defektu? Jak vyměnit duši?

Pokud dojde k defektu, ihned zastavte na bezpečném místě, aby nedošlo k poškození ráfku. 

Kolo otočte koly vzhůru a postavte je na sedlo a řídítka.


Přední kolo stačí vyjmout z vidlice, poté je možné vyměnit duši (postupujte podle návodu na videu). 

Při demontáži zadního kola je třeba měnič uvést do polohy na nejmenším pastorku. Poté kolo odšroubujte a vyměňte duši (podle návodu na videu). Jako poslední záchranu můžete vždy využít sprej na opravu defektu, který opraví píchlou duši bez nutnosti použít nářadí (neporadí si však s roztrženou duší).

Co dělat, když přehazovačka špatně řadí? Co dělat?

Pokud přehazovačka špatně řadí, je to způsobeno nejspíše špatným vedením měniče po pastorcích

Zkontrolujte lanka a bowdeny:

Špatně nasazené konce bowdenů mohou bránit správnému vypnutí lanka a narušit plynulé přehazování rychlostí. Je-li koncovka bowdenu špatně nasazena, ručně její nasazení opravte.

Pokud měnič nereaguje na změny prováděné páčkou přehazovačky, lanko a bowden jsou pravděpodobně zablokovány (případně bowden vypadl z úchytu). Výměna lanka a bowdenu je nezbytná.

Je také možné, že problémy s řazením způsobuje zkřivená patka rámu. Ke zkřivení mohlo dojít při pádu kola na zem. V takovém případě není možné přehazovačku seřídit. Patku je třeba v závislosti na poškození srovat či vyměnit – obraťte se na servis v jakékoli prodejně Decathlon, kde servis provedou vyškolení technici.

Je také možné, že přehazovačka není správně seřízená. V takovém případě otočte kolo a postavte je na sedlo a řídítka, abyste mohli volně otáčet klikami (nebo využijte servisní stojan). Pomocí páčky přehazovačky přehoďte řetěz na nejmenší pastorek. Zkontrolujte postavení rolničky na přehazovačce (ozubené kolečko). Musí jít vertikálně s nejmenším pastorkem. 

Kolečko (stavitelný šroub) pro seřízení se nachází na zadní straně měniče. Toto kolečko umožňuje utáhnout (měnič se zvedne) nebo povolit lanko přehazovačky (měnič klesne).  Kolečkem upravte seřízení tak, aby se rychlosti přehazovaly správně.

DĚTSKÉ KOLO TRIBAN 100 26"

Naše závazky

Btwin poskytuje doživotní záruku na rám, řídítka a představec tohoto kola (při používání za normálních podmínek).

Na ostatní díly platí záruka 2 roky.

Během prvních jízd je zcela běžné, že některé komponenty povolí. Proto nabízíme bezplatnou garanční servisní prohlídku po dobu 6 měsíců od zakoupení kola.