Údržba a opravování čelovky HL 900 V3 hybrid

REF: 8754082, 8754084, 8600660

Čelovka HL 900 V3 hybrid: návod k použití, oprava, údržba

2023

Vlastníte čelovku HL 900 V3 hybrid a máte nějaký dotaz nebo se u vašeho modelu objevil problém? Nepanikařte, pomůžeme vám.

Tato stránka je věnována modelu HL 900 V3 hybrid.

První použití

Co je to záložní režim?

Jakmile nabití baterie klesne pod určitou úroveň, automaticky se intenzita světla sníží na 25 lumenů. V tomto režimu čelovka vydrží svítit ještě 1 hodinu.

K čemu slouží uzamčení?

Aby se čelovka nerozsvítila třeba v batohu, je možné ji zamknout. Stačí 3 vteřiny držet stlačená obě tlačítka. Po zamknutí několikrát zabliká červené světlo. Stejný postup slouží i k odemknutí čelovky.

K čemu slouží uzamčení?
Jak poznám stav nabití baterie?

Na čelovce je ve spodní části kontrolka, která několik vteřin po zapnutí čelovky svítí. Podle barvy kontrolky lze poznat, jak moc je baterie nabitá.

> Zelená = 50–100 %
> Žlutá = 30–50 %
> Červená = méně než 30 %

K čemu je červené světlo?

Tento režim je vhodný pro orientaci v bezprostředním okolí a neoslňuje osoby poblíž. Zároveň zachovává noční vidění (schopnost oka vidět ve tmě).
Červené světlo je proto oblíbené při stanování, při spaní ve skupinách, ale ocení jej také milovníci hvězdných obloh.

Proč režim boost vydrží jen 60 vteřin?

Režim maximální svítivosti (boost) pomáhá najít cestu ve volném terénu. Světlo se rozsvítí na 600 lumenů na 1 minutu, pak se automaticky přepne zpět na 200 lumenů, aby se baterie zbytečně nevybíjela.

Jaký je rozdíl mezi čelovkou na turistiku a na trail?

Jaké specifické vlastnosti mají čelovky na turistiku/treking?

Čelovky na turistiku a treking jsou velmi kompaktní a navržené pro osvětlování cesty při nízkých rychlostech (chůze).
Proto má třeba HL 900 jen jeden svítící modul se širokým světelným kuželem v prvních režimech, který se s dalšími, silnějšími režimy svícení postupně zužuje.
První režim ve všech našich čelovkách je vždy červené světlo. Poté začnou režimy s bílým světlem se stupňující se intenzitou.
Systém dvou tlačítek + a - umožňuje pohodlné přepínáním mezi režimy bez nutnosti čelovku vypnout.

Jaké specifické vlastnosti mají čelovky na trail?

Čelovky na trailový běh musí zaručit silné osvětlení při rychlých přesunech v jakémkoliv terénu.
Musí také dokonale držet na hlavě, proto mají baterie na zátylku.
Na tomto typu čelovek také většinou chybí režim červeného světla.

Údržba čelovky

Jak čelovku správně skladovat?

Je důležité čelovku skladovat na suchém a tmavém místě. Při dlouhodobějším skladování nezapomínejte baterii plně dobít minimálně jednou za 6 měsíců.

Jak čelovku čistit?

Pásek je možné sundat a vyprat. Ideální je na praní použít čistou vodu a mýdlo. 
Tělo čelovky pak můžete otřít navlhčeným hadříkem. 

Lze vyměnit LED diody?

Na rozdíl od klasických žárovek, které lze snadno vyšroubovat, technologie LED neumožňuje výměnu diod, protože jsou připájeny k elektronické desce. LEDky, které používáme v čelovkách, mají velmi dlouho životnost a stoprocentně vydrží fungovat několik let.

Co se stane s dosloužilými produkty? 

Je třeba je vyhodit, ale je nutné při tom respektovat místní legislativu o nakládání s elektroodpadem. Čelovku byste měli recyklovat a to tak, že ji zanesete na některé z míst v kolektivním systému OEEZ.

Kompatibilní náhradní díly

Všechny dostupné náhradní díly najdete zde.

Výkon čelovky HL 900 V3 hybrid

Co jsou to lumeny (lm)?

Na rozdíl od wattů, které se používají pro spotřebu elektrických zařízení, lumeny odpovídají množství světla, které zdroj světla skutečně vydává.
To se provádí tak, že se svítidlo umístí do krytu vybaveného senzory a měří se světlo vyzařované ve všech směrech kolem svítidla.
Ale pozor! I při stejném výkonu nebudou mít všechna svítidla stejný dosvit, protože ten závisí na provedení výstupu lampy (čočka nebo difuzor) a výsledném světelném paprsku. Čím je paprsek užší, tím dál svítidlo dosvítí.
Čím bude paprsek širší, tím lépe a rovnoměrněji bude svítidlo svítit i do strany, ale na úkor délky dosvitu.

Co jsou to luxy?

Zatímco lumeny odpovídají světlu vyzařovanému svítidlem do všech směrů, luxy odpovídají světlu přijímanému místně v bodě osvětleném svítidlem. Tato jednotka světelného toku se používá k měření dosvitové vzdálenosti každé svítilny.

Jak se měří maximální výkon čelovek?

Maximální výkon svítilny se měří v prvních 2 minutách po rozsvícení, s novými bateriemi (či baterií nabitou na maximum).
Na některých modelech, které mají krátkodobé režimy s maximálním výkonem (např. Boost), odpovídají výkonu v tomto nejsilnějším režimu.

Jak se počítá dosvit?

Podle normy ANSI-FL1 odpovídá celkový dosvit výrobků Decathlon vzdálenosti, na kterou může svítidlo místo osvítit na 0,25 luxů.
Tato hodnota odpovídá intenzitě měsíčního svitu za ideálních podmínek (jasné počasí, úplněk).

Jak se počítá výdrž baterie? 

Pro každý režim osvětlení odpovídá udávaná výdrž době, po kterou je svítidlo schopno dodávat 10 % maximálního výkonu pro daný režim.

Napájení a dobíjení

Jaký typ USB tento model používá?

Nabíjecí zdířka čelovek HL 900 USB V3 hybrid (kód 8754082, 8754084, 8600660) je standardní USB typ C. K nabíjení tak můžete použít jakýkoliv vlastní USB-C kabel.

Jaký typ nabíječky mohu pro čelovku použít?

Čelovky HL 900 USB V3 lze dobíjet přes USB. Můžete je tedy připojit k jakékoli nabíječce (do auta, do zásuvky, k solárnímu panelu, do počítače) kompatibilní s USB.

K čemu slouží adaptér na baterie?

Pokud je USB baterie vybitá a nemáte přístup k USB nabíječce, můžete tento adaptér stále používat, stačí vložit 3 baterie AAA (alkalické nebo dobíjecí).
Nicméně pozor, indikátor stavu baterie již nebude aktivní a nebudete tak moci sledovat, nakolik se lampa vybíjí.

Recyklace

Čelovka se rozbila a už neexistuje žádná možnost, jak ji opravit. Pak je třeba ji vyhodit, ale je nutné při tom respektovat místní legislativu o nakládání s elektroodpadem.
Čelovku byste měli recyklovat a to tak, že ji odnesete na některé ze sběrných míst v rámci kolektivního systému OEEZ.