BMX 18" decathlon

REF: 8501248

18" BMX Wipe 500

2022

BMX kolo pro mladé jezdce od 7 do 9 let (vysoké 125–135 cm) na začátky s jízdou po ulicích, v bikeparcích a městském terénu.

Na této stránce naleznete naše doporučení k seřízení, údržbě a opravám, stejně jako přehled doplňkových výrobků a náhradních dílů.

SLOVNÍČEK

PEGY

Pegy jsou kovové kolíky, které se upevňují na osy kol BMX kola. Jezdci díky nim mohou grindovat po překážkách a zábradlích a provádět i jiné triky. Pegy slouží také jako opěrky na nohy.

BMX Decathlon přední kolo
ANTIKOMPRESNÍ BOWDEN

"Antikompresní "bowden je delší než běžný brzdový bowden a umožňuje dvakrát protočit řídítka, tzn. otočit jimi o 720° (zatímco rotor umožňuje nekonečné protáčení řídítek), přičemž zachovává stejnou sílu brzdění. Tuto technologii využívají pro nahrazení rotoru ti nejlepší profesionální jezdci!

antikompresní bowden
BRZDOVÉ ČELISTI V-BRAKE

V-Brake brzda se skládá ze dvou čelistí (jedné vlevo, druhé vpravo). Čelisti jsou uprostřed, v úrovni pružné gumičky spojené. Když potřebujete odmontovat kolo, musíte vodicí trubičku od čelisti odpojit. Demontáž kola pak bude jednodušší.

brzdove-čelisti-V-Brake
VODÍTKO BRZDOVÉHO BOWDENU

Vodítko je malá nerezová trubička, kterou je vedeno brzdové lanko do čelisti V-Brake brzdy. Úhel umístění této trubičky je zvolený tak, aby jím lanko procházelo co nejlépe a zajišťovalo tak účinné brzdění. Pokud se trubička poškodí, je možné ji vyměnit.

vodicí trubička brzdového bowdenu

PRVNÍ POUŽITÍ

JAK NASTAVIT SPRÁVNOU VÝŠKU SEDLA PŘED PRVNÍ VYJÍŽĎKOU?

Je důležité nastavit výšku sedlovky podle výšky dítěte. Značka minimálního zasunutí sedlovky a řídítek do rámu by z bezpečnostních důvodů neměla být nikdy viditelná (sedlovka i řídítka musí být vždy zasunuté tak, aby značka nebyla zvenku vidět). 

Na BMX kolech se většinou šlape vestoje, proto bývá sedlo často v nejnižší poloze.
Pokud díte BMX používá na běžné přesuny nebo ježdění s kamarády, můžete mu sedlo zvýšit, aby mohlo šlapat v sedě. Výšku sedla samozřejmě můžete kdykoliv upravit podle potřeby.

JAK NASTAVIT ŘÍDÍTKA NA BMX KOLE? 

Správně nastavená řídítka musejí být kolmá k přednímu kolu.

JAK NASTAVIT ŘÍDÍTKA NA BMX KOLE? 
JAK SE UJISTIT, ŽE JSOU ŠPALÍKY SPRÁVNĚ SEŘÍZENÉ? 

Účinnost brzd ověříte tak, že kolo uchopíte za řídítka, rozjedete je po zemi Pravou páčkou ovládejte zadní brzdu nebo levou páčkou přední brzdu. Po stisknutí brzdové páčky by se mělo kolo s odpovídající brzdou přestat točit. Brzdové špalíky by při jízdě neměly třít o brzdnou plochu ráfku.

Pokud zjistíte, že brzdění není účinné (kolo se otáčí dál), nebo že se špalíky dotýkají ráfku i při jízdě, postupujte takto: Na každé brzdové páčce se nachází kolečko (stavitelný šroub).  Pokud tímto kolečkem točíte ve směru hodinových ručiček, dojde k většímu utažení brzdového lanka (= silnější brzdění). Pokud kolečkem točíte proti směru hodinových ručiček, dojde k povolení brzdového lanka (= slabší brzdění a oddálení špalíků od ráfku).

Je důležité správné seřízení brzd pravidelně kontrolovat.

jak seřídit brzdy V-Brake

NA JAKÝ TLAK NAHUSTIT PLÁŠTĚ?

Doporučený tlak, na jaký je vhodné pláště nahustit, je vždy uvedený na bočnici pláště. Doporučujeme tedy při huštění plášťů dodržovat tyto hodnoty.
 
Doporučený tlak se může lišit podle typu pláště. Hlavně v zatáčkách je optimální přilnavost plášťů zcela zásadní.

KOMPATIBILNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ

1. PEGY

Na osu předního i zadního kola je možné přidat pegy.

pegy BMX Decathlon
JAK NAMONTOVAT PEGY NA BMX?

Montáž pegů:
1. Odstraňte krytku osy.
2. Našroubujte peg ručně až na doraz.
3. Dotáhněte peg šroubovákem (jako na obrázku).

Jak namontovat pegy na BMX
2. GRIPY NA BMX ČERNÉ

Potřebujete vyměnit gripy?
Tyto gripy jsou kompatibilní s vaším kolem.

gripy BMX
3. PLÁŠTĚ NA BMX 18"

Toto BMX je vybaveno plášti 18x2,1". 

červený plášť BMX

ÚDRŽBA BMX

JAK SE STARAT O BMX KOLO?

Můžete použít přípravek typu "All in One," který uvolňuje zadřené části, čistí, promazává a chrání komponenty před vnějšími vlivy (seženete jej v prodejnách i e-shopu Decathlon). Je to velmi praktický přípravek „vše v jednom“. Avšak doporučujeme raději použít separátní přípravky - odmašťovač a olej.

Celý postup začíná řádným vyčistěním a odmaštěním řetězu.

Na mazání řetězů jízdních kol používejte k tomu určené oleje. Oleje jsou ve variantě ve spreji nebo v olejničce. Při použití spreje otáčejte klikami a sprej nastříkejte pouze na řetěz. Používáte-li olej v olejničce, nejprve si najděte na řetězu rychlospojku (jediný článek, který vypadá jinak a slouží k rozpojení řetězu). Od této rychlospojky aplikujte jednu kapku na každý nýt řetězu.

Oleji nechte několik minut čas, aby se dostal do mezer v řetězu. Přebytek maziva hadříkem setřete.

Naše doporučení: dbejte na to, aby přípravek nepřišel do kontaktu s brzdovými špalíky, destičkami ani brzdnou plochou na ráfcích. Po mazání řetězu ráfek otřete odmašťovačem.

Dlouhodobá ochrana kola: pravidelné používání přípravku snižuje hlučnost řetězu a riziko rezivění jednotlivých dílů.

jak-promazávat-řetěz-u-dětského-horského-kola

JAK VYMĚNIT BRZDOVÉ ŠPALÍKY?

Brzdové špalíky V-Brake najdete v oddělení náhradních dílů. Postup jejich výměny je zobrazen na videu.

JAK OVĚŘIT, V JAKÉM STAVU JSOU PLÁŠTĚ?

Stav plášťů doporučujeme kontrolovat před každou vyjížďkou.

Pokud je plášť vyfouklý, ověřte, že není v duši díra. Nejprve plášť nahustěte na maximum. Pokud se rychle opět vyfoukne, je třeba odmontovat kolo, sejmout plášť a vyměnit nebo opravit píchlou duši. Pro uvolnění kola budete potřebovat plochý klíč vel. 15.

Pokud se vyfoukne pomalu, zkontrolujte povrch pláště, zda v něm není zaražený střep, trn nebo jiný ostrý předmět. Poté odmontujte kolo, sejměte plášť a vyměňte nebo opravte píchlou duši. Nezapomeňte z pláště vyndat ostrý předmět, který defekt způsobil.
TIP: Otvor v duši snadno najdete tak, že duši pomocí pumpičky nahustíte a ponoříte ji do vody (v kbelíku, umyvadle...). Poté duší pod vodou postupně otáčejte a sledujte, kde z ní budou vycházet bublinky.  Pokud se plášť po nafouknutí nevyfoukne, zkontrolujte tlak v plášti (viz níže).


VĚDĚLI JSTE, ŽE...? Životnost pryžového materiálu je ovlivněna také podmínkami použití a skladování. Pokud si na povrchu pláště všimnete prasklinek nebo je již vzorek zcela opotřebovaný, měli byste jej vyměnit za nový.

JAK ČISTIT BMX KOLO?

Pokud se vám kolo zdá po nějaké době používání špinavé (od bláta, deště, prachu...), je třeba je očistit.

Hodí se vědět:
Před mytím nezapomeňte odmastit řetěz vašeho kola přípravkem na to určeným.

Pokud na kole leží prach, jednoduše jej setřete suchým hadříkem. Pokud je kolo zašpiněné od bláta nebo jiných odolných nečistot, vezměte si na mytí kbelík s teplou vodou, houbu (nebo namočený hadřík) a mýdlo nebo šampon na kolo. Tak můžete omýt špinavé části kola (rám, vidlici, řídítka, kola).


VĚDĚLI JSTE, ŽE...?  
Silně nedoporučujeme mýt kolo vysokotlakým čističem: voda může poškodit určité části kola (hlavové složení, středové složení) a jeho používání pak může být pro dítě nebezpečné.
Po umytí kolo otřete suchým hadrem, aby jeho části nezrezly. Pohyblivé části kola (řetěz, hlavové složení, středové složení) nezapomeňte promazat.

JAK KOLO SKLADOVAT?

Kolo doporučujeme skladovat na suchém místě. Je důležité, aby nestálo ve vlhkém prostředí.

Životnost kola záleží na jeho používání, údržbě i skladování.

Pokud je kolo skladováno a používáno ve vlhkém prostředí, tím spíše bude podléhat korozi a jeho životnost se zkrátí.  Proto je důležité uložit kolo k uskladnění čisté a suché a na místo, kde nebude vystavené vlhkosti. .

ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ DEFEKTU? JAK VYMĚNIT DUŠI?

Pokud dojde k defektu, ihned zastavte na bezpečném místě, aby nedošlo k poškození ráfku. 

Kolo otočte koly vzhůru a postavte je na sedlo a řídítka.

Abyste mohli kolo vyndat, musíte povolit brzdy (ráfkové). Brzdy povolíte tak, že sevřete čelisti v jejich horní části k sobě a odepnete vodítko lanka. 

Přední kolo stačí vyjmout z vidlice, poté je možné vyměnit duši (postupujte podle návodu na videu). 

Při demontáži zadního kola je třeba měnič uvést do polohy na nejmenším pastorku. Poté kolo odšroubujte a vyměňte duši (podle návodu na videu). 

 

Jako poslední záchranu můžete vždy využít sprej na opravu defektu, který opraví píchlou duši bez nutnosti použít nářadí (neporadí si však s roztrženou duší).

Jak vyměnit duši?

CO DĚLAT, KDYŽ SE BRZDOVÁ PÁČKA DOTÝKÁ ŘÍDÍTEK?

Pokud je brzdová páčka příliš volná a při stisknutí se dotýká řídítek, je potřeba upravit napětí brzdového lanka pomocí kolečka. Vše je vidět názorně na videu:

 

Povolujte kolečko a matici až do bodu, kdy bude napětí lanka takové, že brzdová páčka půjde stisknout pevně, ale ne příliš ztuha.

Jakmile naleznete optimální napětí, zašroubujte matici proti páčce, aby zůstalo toto nastavení zachováno.

BMX Wipe 520 18"

NAŠE ZÁVAZKY

Btwin poskytuje doživotní záruku na rám, řídítka a představec tohoto kola (při používání za normálních podmínek).

Na ostatní díly platí záruka 2 roky.

Během prvních jízd je zcela běžné, že některé komponenty povolí. Proto nabízíme bezplatnou garanční servisní prohlídku po dobu 6 měsíců od zakoupení kola.